Po petici za zachování ostrovské Základní školy v Klínovecké ulici se mezi obyvateli města rozjela další podpisová akce. Tu iniciovali zahrádkáři, kterým se nelíbí záměr radnice zrušit 270 zahrádek ve východní části města. Ty by měly podle projektu ustoupit dokončení dopravního propojení města. „Nové město bylo vybudované v padesátých a šedesátých letech minulého století, a je typickým sídlištním městem. Aproto logicky vyrostly v jeho okrajových částech zahrádkářské osady,“ tvrdí zahrádkáři v petici.
Zahrádky jsou podle iniciátorů akce nyní více méně rekreační oblastí. „V Ostrově není téměř žádná příležitost k využití volného času pro střední a starší generaci,“ říká ve jménu majitelů zahrádek Jana Antlová z petičního výboru. Stavbou nových dopravních komunikací budou podle jejích slov trpět především senioři, kteří obývají tři pečovatelské pavilony na okraji města. „Považovali jsme za logické, že jejich výstavba byla situovaná do klidnější zóny, aby občané nebyli tolik obtěžovaní ruchem města,“ doplňuje Antlová.
Podle starosty města Jana Bureše byly zahrádky už od počátku vedené jako dočasné stavby. „Pravdou ale je, že se tak stalo už v polovině minulého století,“ připouští. Josef Novosad, majitel zahrádky číslo 10075, tvrdí, že rozhodnutí radnice se stává moderní likvidací starších lidí. „Jsem 86letý důchodce, který denně, v létě v zimě, už v osm ráno jezdí na kole na zahrádku, kterou mám už od roku 1972. Mnoho starších občanů říká, že když jim vezmou zahrádku, bude to jejich smrt. Ano, možná i moje.
Nepospíchejte prosím proto s rušením zahrádek,“ apeluje na ostrovského starostu a členy zastupitelstva. „To stavebníci tak pospíchají, že musejí stavět zrovna na našich zahrádkách? Proč tak rychle?“ ptá se závěrem ostrovský důchodce Josef Novosad.