Některá města dokonce vůbec o poskytování této služby neuvažují. Například v Chebu se zastupitelé dohodli, že bezúročné půjčky nikomu ani nabízet nebudou. „Dělali jsme si průzkum a zájem byl minimální. Proto jsme od této varianty úplně upustili. Vedle malého zájmu nás odradila i vcelku složitá administrativa a nízká záruka, že lidé skutečně půjčené peníze vrátí,“ uvedl zástupce tiskové mluvčí města Cheb Tomáš Ivanič. Zcela jasno o této službě nemají ještě v Sokolově. I zde je ale podle mluvčího Vladimíra Meluzína zájem minimální.

„Zatím se nikdo o bezúročnou půjčku nepřihlásil. Dva zájemci zjišťovali podmínky. I proto budou zastupitelé na svém zářijovém zasedání diskutovat, zda má vůbec smysl tuto službu pro obyvatele zajišťovat,“ vysvětlil sokolovský mluvčí. Pro města je ale poskytování bezúročné půjčky finančně výhodné. Peníze totiž radnice dostanou od Ministerstva životního prostředí, kterému je ale nebudou muset vracet. Splácené půjčky budou moci využít na vlastní ekologické projekty. V Karlových Varech mají zatím evidovány čtyři žadatele, i když předběžný zájem jich projevilo deset. Největší zájem tak je patrně v Ostrově, kde už mají dvanáct žadatelů. A zde už mají jasno i v tom, na jaký ekologický projekt splácené peníze použijí. „Z těchto peněz nakoupíme nádrže na dešťovou vodu, které budeme instalovat u našich základních škol,“ dodal starosta Ostrova Jan Bureš.

Zájemce o bezúročnou půjčku na dofinancování výměny kotle musí nejprve požádat na kraji o poskytnutí „kotlíkové dotace“, až následně žádá o půjčku. Co se týká zájmu o kotlíkové dotace, tak ten je tradičně vysoký a Krajský úřad Karlovarského kraje už eviduje na tisíc žádostí.