Ekonomicky doslova smrtící můžou být pro některé lázeňské hotely a penziony dopady současné epidemie koronaviru. Ztráty totiž budou počítat ve velkém. Poslední hosté z lázní odjíždějí o tomto víkendu a další nepřijedou. Zavírajíi ta největší sanatoria a také Grandhotel Pupp. Někteří poprvé ve své historii. „Nemůžeme hosty ubytovat, léčit ani jim poskytovat stravování,“ shrnul neradostné vyhlídky lázeňství Jan Kronika, předseda karlovarské sekce Asociace hotelů a restaurací. Zákaz přijímat nové lázeňské hosty je podle něj pro lázně téměř likvidační.

„Teď jde o lázeňské hosty, kterým pobyt hradí zdravotní pojišťovny. Ale hotely, které mají samoplátce, nesmějí přijímat nové hosty už od pondělí,“ vysvětlil Jan Kronika, který je s problémy v lázeňství dokonale obeznámen. Sám je ředitelem hotelu Čajkovskij, který také zavírá. Prognózy pro lázeňství jsou podle hoteliérů kruté a dopady tvrdé. Zaměstnanci, kteří měli krátkodobé smlouvy, zřejmě skončí, někteří budou čerpat dovolenou, většina bude doma pobírat šedesát procent platu. Podle Kroniky ale hotely v naprosté většině nemají finanční rezervy, a tak budou mít problémy bez jakéhokoli příjmu i částečné mzdy zaplatit. „Cestovní ruch je citlivý barometr ekonomického vývoje,“ uvedl už dříve Jan Kronika pro Deník.

Nyní předvídá, že turistiku a lázeňské pobyty v případě krize budou lidé škrtat nejdříve. Přesto neklesá na mysli a doufá, že i přes dramatické prognózy se lidé do lázní vrátí. „Dbáme na veškeré operativní nařízení vlády, spolupracujeme s Petrem Kubisem, hejtmanem Karlovarského kraje, i primátorkou Andreou Ferklovou. Veškeré informace okamžitě hotelům, penzionům i sanatoriím předáváme, tiskneme letáky a velmi dbáme na rychlý informační servis,“ zdůraznil za Asociaci hotelů a restaurací.