Ještě ve středu odpoledne ředitelé základních škol zatím neměli žádný oficiální pokyn, aby se kvůli pandemii připravili na on-line výuku. Přesto se na tuto variantu chystali už delší dobu. Všichni očekávají, co dnes oznámí ministr zdravotnictví Roman Prymula. Ten už ve čtvrtek informoval o nových nařízeních, která se týkají právě i provozu základních škol. Oslovení ředitelé škol se ve středu shodli, že pokud dojde k omezení výuky, tak jen na druhém stupni. Uzavření prvního stupně by totiž přidělalo starosti rodičům, kteří by žádali další plnění ošetřování člena rodiny.

„Na zavedení distanční výuky se připravujeme prakticky od začátku školního roku. Co se proslýchá, tak by to mělo být až k podzimním prázdninám, a volno by se tak prodloužilo,“ říká ředitel ostrovské základní školy Masarykova Helmut Harzer, který upozornil ale na to, že na prvním stupni, kterého se on-line výuka dotknout nemá, se roušky nemusejí v hodinách nosit.

Škola má dostat za pár dnů 669 tisíc korun od ministerstva školství na nákup počítačů pro učitele. Příspěvek obdrží každá škola, kdy na jednoho pedagoga, který má plný úvazek a pracoval v dané škole k 30. červnu, připadá částka 20 tisíc korun. „Nakoupíme za to čtyřicet notebooků,“ dodává ředitel Harzer s tím, že s distanční výukou už počítají i samotní žáci, kteří se opakovaně ptají, kdy to přijde.

S přípravou on-line výuky finišují také na Základní škole jazyků v karlovarské Libušině ulici. „Jsme nachystaní, žádné konkrétní informace jsme ale zatím nedostali,“ konstatuje ředitel školy Jiří Burian.

Také tato škola už zakoupila nové počítače za peníze od ministerstva školství. Zařízení ovšem myslí i na rodiny, které nejsou počítačově vybaveny a nemohou si to finančně dovolit. „Ze školního fondu tak můžeme zapůjčit přibližně deset počítačů. Máme zjištěno, že tento počet je adekvátní,“ uzavírá ředitel Burian.

S novými počítači na distanční výuku počítají také na karlovarské základní škole J. A. Komenského. „Máme objednáno 45 počítačů. Pokud by některý žák potřeboval počítač zapůjčit, nebude s tím problém,“ poznamenává ředitelka školy Zdeňka Vašíčková.

Na případné distanční výuce se podle ní budou podílet nejen učitelé, ale i jejich asistenti a rovněž i vychovatelky. „On-line výuku budou řídit ze školy,“ dodává.