Kdysi výstavný zámek velkotextilního průmyslníka Josefa Menšíka ve Štědré se ocitl v poločase rozpadu. Budova o čtyřiceti pokojích se postupně sesouvá k zemi, okna jsou zazděná, ve střeše jsou díry a celý objekt drží pohromadě plechové pláty. Morbidní obraz současného stavu dokreslují padlé stromy v zahradě a kašna, která kdysi byla její chloubou.

Podnikatelé, kteří si zámek koupili, už štědří nejsou. Na internetu se jej nyní snaží udat za osm milionů korun a cenu stále snižují. „Buď se jim to podaří, nebo zámek spadne,“ konstatoval starosta František Pánek.

Přitom podnikatel, údajně jeden český režisér, který si zámek od Štědré začátkem devadesátých let kupoval, měl smělé plány. „Nabídl obci šest milionů korun, což bylo tehdy dost peněz. Chtěl zde provozovat krčmu, ukázky dobových řemesel, chovat koně, starat se o rybníky. Pak ale zkrachoval a zámek propadl bance. Ta jej následně prodala a současným vlastníkem je od poloviny devadesátých let občan San Marina,“ vysvětlil starosta Pánek.

Obec sama o zámek nestojí. „S naším rozpočtem bychom na to ani neměli. Statika budovy je porušená, potřebuje odvodnit a další finančně náročné úpravy. To je velká investice. Pokud by objekt ale někdo zrenovoval a provozoval, pak bychom byli rádi. Teď se nám ale rok od roku rozpadá před očima. Myslím si, že se jej majitel snaží prodat,“ dodal starosta.

Podle památkářů doplatila Štědrá na chaotickou privatizaci devadesátých let. „S novým majitelem jsem mluvila jednou. Vylíčil nám své podnikatekské plány, že v zámku budou luxusní rezidence a v zahradě bazén, a nic. Slíbil nápravu a zase odjel,“ uvedla Alena Riegrová z Národního památkového ústavu v Lokti.

Zámek ve Štědré po válce využívaly státní statky, pak zde byla zemědělská škola a dokonce zde měl sídlo národní výbor. To také dokladuje pomník padlým rudoarmějcům, umístěný v zanedbané zámecké zahradě.

Přitom by Štědrá, pokud by zámek ožil, jenom získala. Překrásná příroda Žluticka do těchto končin láká výletníky, za odpočinkem sem míří i cykloturisté.