Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Bečově okouzlil manželky prezidentů

Bečov nad Teplou – Zatímco prezidenti zemí Visegrádské čtyřky jednali, jejich manželky poznávaly zámek

8.11.2010
SDÍLEJ:

Zámek v Bečově si první dámy vybraly z několika nabízených památek. Někteří lidé se chtěli s manželkami prezidentů pozdravit, až půjdou z prohlídky.Foto: DENÍK/Jan Havelka

Velká událost, úžasný zážitek. To jsou jen některé z výrazů, které kolovaly v Bečově při návštěvě manželek prezidentů zemí V4. Ty totiž na pozvání manželky Václava Klause Livie navštívily v sobotu dopoledne bečovský zámek. Jejich příjezd očekávaly před zámkem zhruba dvě stovky lidí.

„Lidé se moc těšili, zazníval potlesk a myslím, že se zde první dámy mohly cítit velmi příjemně,“ zhodnotil návštěvu Jiří Šindelář z Bečova. Jeho slova potvrdila i další občanka Petra Omrai Kvitová. „Vyhlíželi jsme je a dost se těšili. Jsme moc pyšní, že přijely právě sem, mohly si klidně vybrat Loket, Kynžvart nebo jiná místa,“ uvedla žena. „Byla jsem pouze překvapená, že v limuzínách jel doprovod a samotné manželky prezidentů přijely v dodávce,“ dodala.

Počet návštěvníků zaskočil i Livii Klausovou. „To jsem vůbec nečekala. Jste hrozně milí, je tady snad celý Bečov,“ pochválila zájem Bečovských prezidentova manželka.

Velmi dobrý pocit zanechala návštěva i na Olze Halákové, starostce Bečova. „Pro mě osobně to byla obrovská událost. Všechny dámy byly opravdu velmi milé a Bečov moc chválily. Dokonce říkaly, že si zde připadají jako při setkání s pohádkou,“ konstatovala starostka.

Podle ní se první dámy snažily i radit, jak městečko více zpropagovat. „Říkaly, že je jim líto, že se o zámku tolik neví, a měly i několik postřehů a nápadů. Byly rády, že si nakonec z místních památek vybraly právě Bečov,“ doplnila bečovská starostka.

Program na hradě Bečov byl pečlivě připraven. Seznámení s historií místa a zejména významnou zlatnickou památkou nevyčíslitelné hodnoty, relikviářem svatého Maura, bylo zprostředkováno multimediálním výkladem Tomáše Wizovského. První dámy velmi zaujalo dokonalé umění středověkých zlatnických mistrů, zejména mimořádné umělecké zpracování jemné zlatnické výzdoby a sošek světců.

„Po prohlídce byl uspořádán v zámecké kapli sv. Petra komorní koncert žáků místní ZUŠ Josefa Labitzkého, který umocnil uvolněnou atmosféru panující během návštěvy,“ informoval kastelán Tomáš Wizovský.

Ve vybraných zámeckých salóncích bylo připraveno malé občerstvení nabízející bečovské pochoutky. V upomínku byly rozdány dárky vztahující se k výročí 25 let od vypátrání relikviáře svatého Maura, ve kterých nechyběla nová monografie o relikviáři, pamětní známka a nový vícejazyčný multimediální CDROM.

„Livia Klausová vyjádřila přání pohovořit s vedoucím pátrací skupiny, kterému vyslovila uznání, a zároveň potvrdila médiím pořádání výstavy relikviáře svatého Maura ve Vladislavském sále Pražského hradu v tomto roce. Nad touto mimořádnou akcí též převzala osobní záštitu,“ dodal Wizovský.

Silvia Gasparovičová, manželka prezidenta Slovenska, sdělila tisku svůj názor, že i na Slovensku by si jistě relikviář našel mnoho obdivovatelů v případě uspořádání podobné výstavy.

Pro zámek v Bečově byla návštěva velkou událostí. „Nejen na mě, ale na celý náš tým spolupracovníků, kteří separátní program manželek prezidentů V4 připravovali, udělala tato VIP návštěva skvělý dojem. Byla to vznešená společnost a prostřednictvím této prestižní události na mezinárodní úrovni se opět na několik chvil navrátil původní účel zámku – budova sloužila do roku 1945 reprezentativním účelům. Zámek, organizace i genius loci zdejšího místa se dle zpětné reakce velmi osvědčily, a proto pevně věříme, že se podobná akce brzy zopakuje,“ přeje si kastelán zámku Wizovský.

Autor: Jan Havelka

Místo události:
8.11.2010
SDÍLEJ:
Robert Fulghum.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Ilustrační foto.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení