„Ohlédneme-li se za letoškem, návštěvnost byla zase o něco vyšší, což nás pochopitelně těší. Platících návštěvníků v zámku jsme zde zatím měli okolo čtyř tisíc. Počet neplatících návštěvníků parku se pak vyšplhal až na 14 000 lidí," informoval kastelán zámku Tomáš Petr.

První písemné zmínky o Valči jsou z roku 1358 a během jeho dlouhé a bohaté historie se událo mnohé. V roce 1976 ovšem přišla zatím nejzásadnější rána v osudu zámku. Zachvátil ho zničující požár a obnova trvá prakticky dodnes.

Letošním úspěchem na poli renovace je oprava bran v zámeckém areálu a kompletace navigačního systému v parku. A plány dalších oprav do následující sezony jsou velkolepé. Na řadu přijdou investice do parku, jelikož místní zámecký areál je jednou z nejkrásnějších barokních zahrad v Čechách. Zdobí jej sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna představující alegorie vlastností a postav z řecké mytologie.

„Momentálně se vyřizuje dokumentace k získání sedmimilionové dotace na opravu teatronu, neboli přírodního divadla v zameckém parku. Do patnácti dní se také dozvíme, zda dostaneme i finanční příspěvek na obnovu skleníku," doplnil kastelán. Na zámku je nastavený systém volných prohlídek, bez nutné přítomnosti průvodce a díky Infocentru Prádelna bude možné navštívit zámek i během zimy.

Zámek zároveň každoročně přiláká i zvědavé oči návštěvníků z nejrúznějších koutů České republiky. Již několik let patří první srpnový víkend multikulturnímu festivalu Povaleč, jehož programu jsou zámecké prostory a prostranství součástí.

„Kromě hudby a divadla mě na festival přilákala i představa, že část programu probíhá i v zámku. Z fotek jsem viděla, že je nádherný. Po příjezdu do Valče, jsem byla unešena i ze zbytku obce. V zámku jsem v rámci festivalu pak navštívila i několik výstav a divadelní představení," sdělila Pavla Nixbauerová, která dorazila na Povaleč až z Ledče nad Sázavou.

Další informace o provozní době na zámku naleznete na internetu.