A to i přes to, že letošní zima byla mírná a počasí těžce zkoušenou stavbu tolik netrápilo. Hlavní příčinou zkázy objektu je totiž její ruský majitel. Ten tvrdí, že zámek mu nepatří a nikdy napatřil, a tak se nemá k jeho opravě. Ta by i při střízlivých odhadech stála stovky milionů korun. Úplnou bezprizornost zámku bezostyšně zneužívají zloději a vandalové. „Rozkradená je už naprostá většina interiérů, za své berou i nosné trámy. Rozebraná je střecha a vše, co mělo nějakou hodnotu.

Zámek už může zachránit jedině rychlá oprava nebo zázrak,“ kroutí bezradně hlavou nad osudem objektu starosta Toužimi Antonín Vrána. Jedinou, alespoň částečnou nadějí je nyní společnost, která projevila o zámek zájem. Chtěla by zde vybudovat dům pro nemocné a staré lidi. „Jednali jsme o tom zatím jen předběžně. Vždyť dosud nejsou vyjasněné majetkové vztahy.

Majitel zámku se k nemovitosti nehlásí, a proto je věc potřeba nejdříve majetkově vypořádat,“ doplňuje starosta Vrána. Osud toužimského zámku ostře kontrastuje s nedalekým zámkem v Chyši. Jeho majitel, Vladimír Lažanský, už více než deset let tvrdě pracuje na rekonstrukci historické stavby. Dnes obnovený objekt patří mezi největší lákadla v Karlovarském kraji. „Je to ostuda. Město kdysi zámek prodalo doslova za pár korun a teď to s ním takhle dopadlo. Horší vizitku asi mít nemůžeme,“ zlobí se Petr Dvořák z Toužimi.