VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zaměstnání a práce může být cestou z krize

Karlovy Vary - Armáda spásy zaměstnává od dubna tohoto roku čtyři muže bez přístřeší. Jsou uživateli státem registrované sociální služby Azylový dům.

9.11.2013
SDÍLEJ:

Armáda spády se snaží najít uplatnění pro své klienty.Foto: Foto Deník/Armáda spásy

Podle posledních tiskových zpráv Armády spásy roste v České republice množství zadlužených lidí a lidí žijících na hranici chudoby, kteří jsou vážně ohroženi ztrátou bydlení z důvodu neschopnosti splácet náklady spojené s bydlením. Od ztráty zaměstnání pak zbývá krůček ke ztrátě střechy nad hlavou. Tým Centra sociálních služeb denně řeší obtížnou situaci desítek lidí bez přístřeší z Karlových Varů a širokého okolí. Ví, že zaměstnání a práce je cesta ven z krize a k životu nezávislému na sociální službě. Nezisková organizace nezaměstnává ty, kterým pomáhá, poprvé. V letech 2008 2010 uživatelé azylového domu pracovali na veřejně prospěšných pracích (VPP) financovaných z rozpočtů ČR, EU a Úřadu práce. "V té době odvedli veliký kus práce na obnově botanické zahrady v Bečově, kde sekali trávu, odklízeli smetí, prořezávali dřeviny, kultivovali pozemky a budovali lesní cesty," sdělil Martin Čop z Armády spásy.

Protože pracovní místa VPP jsou omezená na 1 rok, vystřídá se na pracovních pozicích více dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů bez domova. Do běžných pracovních aktivit se však zapojují i ostatní uživatelé. Účast na úklidech a drobné údržbě prostor, které užívají, je povinná a je na denním pořádku.

Mnozí se ale zúčastnili také celé řady dobrovolných pracovních aktivit v rámci projektu Dárek městu, při kterém uklízeli různé lokality v Karlových Varech bez nároku na odměnu. V roce 2011 dokonce vyhráli fotosoutěž nazvanou Chceme čisté město, kterou organizuje karlovarský magistrát.

Cílem veškerých pracovních aktivit klientů Centra sociálních služeb je udržení a rozvoj pracovních návyků a dovedností. Ty jim mají pomoci uspět na trhu práce. Podle Armády spásy by bylo nejlepší, kdyby byl dostatek lokálních pracovních příležitostí pro všechny uživatele, kteří jsou schopní a ochotní pracovat. Realita je ale jiná a tak nezbývá než pracovní místa vytvářet, protože řešit u lidí v hluboké sociální krizi jen otázku bydlení jistě nestačí.

Nyní zaměstnávání lidí bez domova nabírá v Armádě spásy nový směr, jak dále vysvětluje Martin Čop: „Program podporovaného zaměstnávání je klíčový, stejně jako program sociálního bydlení. Za bečovskou zkušenost jsme rádi, ale věděli jsme, že potřebujeme lepší koncept. Už dlouho jsme přemýšleli o tom, že si s budovou v centru Karlových Varů a bez jakýchkoli pozemků nevystačíme, že musíme s pracovně tréninkovými programy pro uživatele jít ven. Farma, pole, les, pastviny, sociální podnikání v tom vidíme perspektivu. V současné době ještě sice nefungujeme v režimu sociálního podniku, ale máme tým čtyř zaměstnanců uživatelů a jednoho koordinátora a řidiče pracovníka AS, disponujeme stroji jako štěpkovače, křovinořezy, motorová pila a sněhová fréza a dále pronajatým pastevním a skladovacím pozemkem v Odeři, několika ovečkami a na prodej máme hromadu baleného štípaného palivového dříví, štěpky a pilin pro drobné zvířectvo.

Pro práci v terénu bychom potřebovali dodávku s dvěma řadami sedadel a nákladním prostorem. Velmi bychom uvítali, kdyby se našel dárce takového vozidla v dobrém stavu. V současné době jsou hlavní pracovní činností VPP týmu úklidové práce spojené se zpracováním dřeva. Zde bychom chtěli poděkovat Technickému odboru karlovarského magistrátu, jmenovitě paní vedoucí Ing. Pavlasové a Správě lázeňských parků, jmenovitě panu vedoucímu Ing. Kučerovi za materiál a technickou pomoc v počátcích naší výroby štěpky."

Zaměstnaní uživatelé z Armády spásy odpracovali letos již stovky hodin při uklízení černých skládek na území Karlových Varů, údržbě sedleckého kostela, úklidu okolí krematoria, drahovického hřbitova, ubytovny Drahomíra, Horního nádraží a dalších lokalit, při technické pomoci obcím Kyselka a Chodov, při Karlovarském půlmaratonu Run Czech 2013 a v neposlední řadě tvrdě pracovali rovněž při humanitární pomoci určené obětem letošních povodní v nejvíce postižených oblastech.

Autor: Redakce

9.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Natálie Polanková z Mariánských Lázní.
5

FOTO: Miminka z Karlovarského kraje

Jiri Drahos 2

Středoškoláci v Karlovarském kraji zvolili prezidentem Jiřího Drahoše

Nabral pluhem zaparkované auto

Karlovarsko - U Božího Daru došlo kvůli hustému sněžení k dopravní nehodě. Třicetiletý řidič pluhu kvůli malé viditelnosti nabral radlicí stojící auto značky Volkswagen.

Vyrobte si vánoční ozdoby

Karlovy Vary - Výtvarná dílna v galerii, to není nic nového, ale udělat si podobný workshop v muzeu, to už je něco jiného. Muzeum Karlovy Vary pořádá už tuto sobotu 16. prosince v budově na Nové Louce Vánoční výtvarnou dílnu.

Požár bytu v Horním Slavkově má dvě oběti

Horní Slavkov - Hasiči našli v bytě dvě osoby, pomohci už jim ale nemohli.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT