Jak ale upozornil krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš, zásoby jsou nedostatečné. „V pondělí jsme sice dostali 300 sad, ale jak se následně ukázalo, byly pro odběr nebezpečného Covidu – 19 nevhodné," poznamenal radní Bureš. Tyto sady mají vydržet jen asi pět dnů.

Minulý týden byly v kraji zprovozněny tři speciální odběrová místa – v areálu karlovarské a chebské nemocnice, v Sokolově pak v areálu kláštera. Testovací sady potřebují i posádky dvou sanitních vozů, které jezdí po kraji a odebírají lidem vzorky na koronavirus. Právě od adekvátního počtu testovacích sad se přitom odvíjí i zprovoznění dalších odběrových míst.

„Krajská nemocnice se už dohodla například s praktickými lékaři, aby pacienty, u nichž je podezření na nebezpečný virus, nechali testovat. Pokud budeme občany testovat ve velkém na přítomnost viru, budeme tak informováni o šíření nákazy mezi lidmi. Práce hygieniků by pak měla spočívat především v trasování a dohledávaní kontaktů jednotlivých nakažených,“ vysvětlil radní pro zdravotnictví. Ten závěrem připomenul, že Karlovarský kraj se řadí mezi regiony s nejvyšším výskytem nakažených – v přepočtu na počet obyvatel. „Počet lidí, kteří se nechali testovat, je s ohledem na aktuální statistiky nemocných, málo,“ dodal Bureš. Do středeční 17. hodiny se v kraji nechalo testovat 520 obyvatel, 56 z nich bylo pozitivních.