Nejkritizovanějším a opozicí nejvysmívanějším byl náměstek Jiří Kotek (Alternativa), nejhlubší mlčení zachovávala koalice K20 a nejpropracovanější rozbor navrženého městského rozpočtu přednesl zastupitel Tomáš Hybner (ČSSD). Do této zkratky by se dala shrnout rozprava karlovarských zastupitelů k rozpočtu na letošní rok. Jinými slovy, co opoziční zastupitel, to výhrada, kritika, upozornění a návrh na pozměňovací návrh a obstrukce nebraly konce.

Hospodaření magistrátu bude letos ztrátové, ale saldo bude menší než vloni. „Splnili jsme závazek, že snížíme schodek pod hranici 200 milionů korun. Loni činil schodek 460 milionů. Příjmy letošního rozpočtu by měly činit 1,066 miliardy a výdaje 1,405 miliardy. Rozdíl mezi příjmy a výdaji způsobilo podle primátora Kulhánka čerpání kontokorentního úvěru na zajištění investic z evropských fondů, které město získá zpět formou dotace.

Zahřívací kolo invektiv absolvovala koalice K20 v momentě, kdy primátor Kulhánek dal přednostně slovo veřejnosti. Podle Zdeňka Vikora, bývalého ředitele Karlovarského symfonického orchestru (KSO), který byl z funkce odvolán krátce po nasstupu nového vedení na magistrát, tím KSO ovládly rodinné klany a za loajalitu umístil náměstek Kotek své přátelé do městských komisí. „Je to atomový reaktor a ve městě nastala Kotkonizace,“ hřímal Vikor. Právě tomuto tělesu zvedlo město rozpočet oproti loňskému roku o pět milionů. Škrty, které ještě realizovala vládnoucí koalice ODS a ČSSD, totiž těleso dostaly na hranici finančního i personálního krachu.

Monika Makkiehová, předsedkyně strany Victora.cz, kritizovala zvýšení dotace pro MHD o dvacet milionů a chtěla vědět, zda tedy bude snížena cena jízdného. „Mrzí mě, že atletický oddíl AC Start v rozpočtu nemá ani korunu, zatímco dotace pro KV Arenu je zvýšena na jedenáct milionů,“ uvedla. Makkiehová se pozastavila i nad tím, že dotace je zvýšena i u kina Čas a klubu Husovka. “Deklarovali jste transparentnost, přesto byl bez výběrového řízení jmenován umělecký šéf pro nastudování jednoho představení v divadle za 300 tisíc. Proč jste raději nevyhlásili grant, aby se tak mohli přihlásit více zájemců?“ ptala se.

Podle Wernera Hauptmanna (ODS) je rozpočet kotkový a nevysvětlitelný. „Nové vedení města svěřilo jednomu muži, náměstkovi Kotkovi, do rukou 700 až 800 milionů. V rozpočtu je navíc uloženo 200 milionů o nichž nevíte. Klamete a mýlíte veřejnost i nás,“ kritizoval koalici. Hauptmann také považuje částku dvou milionů na právní služby v rozpočtu za všimné pro kamarády náměstka Kotka. Navrhl, aby půldruhého milionu bylo převedeno pod Správu lázeňských parků a půl milionu pod Správu vřídel a kolonád.

Martin Zeman (ČSSD) se zase domnívá, že koalice K20 slepě dokončuje projekty, které nastartovalo minulé vedení města a jinak nemá svou vlastní myšlenku. „O městě rozhoduje náměstek Kotek a radní Milan Rusev, což není zdravá situace,“ uvedl Zeman a připomněl, že koaliční zastupitelé Žemlička, Maleček, Toufar a Fujdiar nenahlásili možný střet zájmů při hlasování, protože zasedají v městských společnostech. „To považuji za alarmující porušení zákona,“ uvedl.

Opozičním zastupitelům vadilo, že se na chvíli ze sálu vzdálil náměstek Kotek a požadovali přestávku. „Vrátí se? A na zem?“ ptal se Zeman. Kotek výtku odmítl s tím, že má také fyzické potřeby. „Kdybych tady nebyl já, diskuze by byla klidnější. Jen málokdo ale mluvil k věci,“ prohlásil s tím, že opozice se snaží křehkou koalici destabilizovat.

Primátor Kulhánek ale rozvleklou a rušnou debatu čekal. „Naše názory a priority se různí,“ uvedl. Za faul ale považuje to, že opozice měla rozpočet k dispozici s dvouměsíčním předstihem a nezaslala mu písemně jedinou připomínku. „Je to zdržovací taktika,“ zdůraznil.