Vše začalo takřka až nevinně. Zastupitel Tomáš Hybner (LEV21) se podivil nad příjmy ze zakázek města firem paní Novotné a paní Rusevové. „Od roku 2010 je to přes milion sto tisíc korun. Za zpracování studií a dokumentů si firma paní Novotné připsala na účet 900 tisíc korun, firma paní Rusevové 210 tisíc korun. Přitom se radní Radek Novotný a Milan Rusev tváří, že s městem nepodnikají," upozornil Hybner. A zároveň požádal o prošetření těchto zakázek transparentní komisi. „Jde o podnět, proč tomu tak je," sdělil vedení města.

A pak se strhla slovní přestřelka.

Předsedou transparentní komise je totiž radní Radek Novotný (TOP09). A oba radní, jak Novotný, tak Milan Rusev (dříve O co jim jde, nyní nezařazený) striktně odmítli zvýhodňování firem svých manželek.

„Nenapadlo mne, že budete lustrovat činnosti našich manželek. Vy kážete vodu a pijete víno. Vždyť i vaše paní také pracuje na magistrátu," šlehl po Hybnerovi poněkud zbrunátnělý radní Rusev. „Má žena má odbornost, kvalifikaci a na zakázkách od města její živnost nevisí," doplnil.

Také radní Novotný se nad Hybnerovou kritikou velmi podivil. A to hlavně kvůli jeho rýpnutí, že toto počínání je neetické a špatné a že Rusev i Novotný by z toho měli vyvodit důsledky, protože to vrhá špatný stín na městskou koalici.

„Když je vypsaná zakázka, může se přihlásit každý. Nevidím v tom problém. Je to transparentní, ne soukromý byznys," zdůraznil Radek Novotný. A pak přišly na řadu rodinné vztahy u Novotných. „To jí to mám zakázat? Odkáže mě do patřičných mezí. Dozvím se, že si mám dělat svou politiku. Ona je prostě úspěšná, s její prací jsou na městě spokojeni a proto ji asi při zakázkách vždy oslovují. Pokud je dají na web a ona se v poptávkovém řízení přihlásí, tak to já neovlivním. Nemám přehled o tom, co dělá," hájil radní Novotný svou manželku.

Jenomže se nedal ani zastupitel Hybner. Ten zdůraznil, že jeho paní je na magistrátu v zaměstnaneckém poměru, s městem tedy nepodniká, a žádné manželky nelustruje. „Upozornili mě na to lidé, ono se toho po magistrátu povídá leccos. Vy vysáváte peníze z rozpočtu města pro své rodiny a tváříte se, že je to etické. Abyste nedělali zakázky pro sebe, to je vaše kritérium. Možná ale, že vaše manželky v zakázkách proto tak vedou, že jsou vážně dobré. To by ale měla prověřit transparentní komise," trval Hybner na svém.

Ostatní zastupitelé se do debaty pak vložili také. „Pokud byly firmy manželek radních takhle úspěšné i předtím, pak je to v pořádku. Pokud jim ale stouply o sto procent, mělo by se to řešit," uvedl Jaroslav Fujdiar. Ohradil se ale zastupitel Kotek (ALTERNATIVA), a to kvůli slovu vysávat, které Hybner použil. Kotek ještě jako náměstek zpracoval materiál, aby zakázky zadávalo město transparentně a všichni si jejich průběh mohli kontrolovat na webu. „Odvedli jsme kvalitní práci. Když je někdo úspěšný, pak s tím nemám problém. Je to trapné," konstatoval Kotek.