Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zasypat letní kino? Tak to prý nehrozí

Karlovy Vary - Jaký bude další osud unikátního areálu karlovarského letního kina? Tak právě na toto téma spolu debatovaly dvě osobnosti, kterým je toto téma víc než blízké. A to jeho letitý obhájce a propagátor Ladislav Gerendáš a náměstek primátora Michal Riško, v jehož působnosti je správa městského majetku, tedy i letního kina.

22.8.2016 1
SDÍLEJ:

LETNÍ KINO. Areál letního kina je výjimečný, jenomže jak s ním naložit?Foto: Ilustrační foto Deník

Podnětem k setkání byly zprávy, podle nichž město hodlá celý areál zavézt hlínou, že Gerendáš nabízí městu bezúročnou půjčku na pořízení digitální promítačky, nebo pochybnosti, zda je náměstek Riško vůbec Karlovarák a ví, jakou má letní kino atmosféru.

„Pana Gerendáše jsem ujistil, že jsem rozený Karlovarák a že do letního kina jsem chodil rád, často a jeho atmosféru si velice dobře pamatuji. Společně jsme se také zasmáli hlášce, že letní kino zmizí pod hlínou. Ujistil jsem ho, že areál se likvidovat nebude. Také jsem poděkoval za nabídku půjčky na digitální promítačku, ale osobně si myslím, že by byla pro město ostuda, kdyby mu na vybavení musel půjčovat," uvedl Riško.

Ladislav Gerendáš osobně při rekonstrukci letního kina pomáhal. „Zažíval jsem tu neskutečnou a nezapomenutelnou atmosféru podpory a dobré vůle, kterou nám všichni okolo nás při obnově projevovali. Nechápu, proč se kolem letního kina tak často objevují podivné argumenty, které existenci tohoto kina dokonce zpochybňují. Co tím kdo sleduje, nevím. Domnívám se, že když už jsme to překrásné kino uvedli do provozu, mělo by se o něj město postarat," uvedl Gerendáš.

A to podle Gerendáše drobnými a smysluplnými postupnými opravami počínaje, tedy bez dalších demoličních prací, a letním koncertním programem konče, včetně pravidelného sobotního promítání. „Plánované miliony na dokončení rekonstrukce jsou podle mne značně nadsazené," řekl při setkání Gerendáš.

Náměstek Riško s tím nesouhlasí, podle jeho slov jsou propočtené náklady reálné. Největším problémem kina v současné době je podzemí pódia a orchestřiště, do těchto prostor zatéká voda a hrozí u nich porušení statiky. Varianty jsou podle něj zřejmé: Buď areál udržovat v chátrání, tedy jako doposud hradit jenom nejnutnější provoz a opravy, to v současné době představuje asi milion korun ročně. Nebo ponechat areál v majetku města a investovat do něj, aby se dal provozovat. To znamená investici do tří a půl milionu korun na hašení těch nejhorších závad jeviště a orchestřiště. Případně investici do dvanácti a půl milionu korun na kompletní obnovu a vyřešení technických potíží areálu.

Existuje i střední varianta, kterou je oprava podzemí jeviště do provozuschopného stavu za zhruba 6 milionů korun. „Do rozpočtu města na příští rok navrhuji proto v kapitole majetku na opravu letního kina šest milionů korun. Bude záležet na finančním výboru a zastupitelích, zda tuto iniciativu podpoří a v jaké míře," poznamenal Riško.

K tomu, že by se mělo letní kino zasypat, Riško dodává. „Jednou z mnoha úvah, jak vyřešit podzemí jeviště, bylo tyto prostory obětovat, zasypat je včetně orchestřiště a místo nich vytvořit travnatou plochu, na kterou lze kdykoliv postavit jakékoliv pódium. Ne tedy srovnat se zemí letní kino, ale zrušit podzemí. Travnatá plocha by byla na údržbu mnohem ekonomičtější," konstatoval náměstek.

Teoreticky je také možné pronajmout areál někomu, kdo jej bude programově a hospodářsky provozovat, otázkou je, zda by se takový nájemce vůbec našel a za jakých podmínek. Anebo areál prodat. To je ale řešení, které ze současného vedení města neupřednostňuje nikdo.

„Je řada variant, co lze s letním kinem udělat, já je chci představit zastupitelům, chci znát jejich názor a vůli, chci, aby zastupitelstvo řeklo, kterou variantu je ochotné financovat. Jsem připraven zadání zastupitelstva splnit. Jako správce městského majetku chci předestřít nejen náklady rekonstrukce, ale i budoucího provozu," dodal Riško. Podle něj do hry nově také vstupuje nově získaný stadion AC Start, který může být do budoucna dalším konkurentem areálu letního kina.

Autor: Vladimír Meluzín

22.8.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Snímky z míst hromadných dopravních nehod.
4

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

FOTO: Mladí, začínající rybáři závodili v lovu na udici už tradičně Na Kocandě

Karlovarsko - Přípravy a těšení na dětské rybářské závody se pokaždé nesou ve velkém napětí a očekávání. Nebylo tomu jinak ani Na Kocandě, kde proběhly další rybářské závody mladých, začínajících rybářů.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení