VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Závěr školy: Ředitelé pod palbou

Karlovy Vary - Keramická průmyslovka kritiku důrazně odmítá, Obchodní akademie ji má za zlé osočení

1.7.2013 2
SDÍLEJ:

Studenti školy při dni otevřených dveří ukazovali nejen prostory školy, ale také odborné pomůcky.Foto: DENÍK/Jakub Kopřiva

Střední školství v Karlovarském kraji připomíná tekuté písky. Protože pevná zem se pod řediteli může kdykoliv propadat. Stížnostem například čelí Střední keramická škola, a to dokonce veřejně z úst krajského zastupitele a senátora Jana Horníka (TOP09,STAN). Kritice ale neušla ani karlovarská obchodní akademie. Poměry na této škole se zase nelíbí studentce, která se rozhodla veřejně promluvit, i když v anonymitě (jméno a adresa v redakci Deníku).

Oba ředitelé své školy hájí. Ředitelka keramické průmyslovky Markéta Šlechtová považuje výhrady krajského zastupitele za pomluvu a poškození dobrého jména školy. Pavel Bartoš, ředitel obchodní akademie nevycházel z úžasu a zdůraznil, že za školu mluví dobré výsledky.

Keramka: pomluvy…

Podle krajského zastupitele Jana Horníka panuje na keramce mobbing a bossing, tedy šikana, která zřejmě vyústí až pracovně právní žalobou. „Tyto informace mám od učitelů, kteří ze školy museli odejít. A nebylo jich málo. Proto jsem na Václava Sloupa, krajského náměstka pro školství (KSČM), apeloval, aby se problémům na této škole více věnoval," uvedl. A dodal, že tyto poměry panují na škole už delší čas.

„Upozorňoval jsem i bývalého radního pro školství Vratislava Emlera, že by kraj, jako zřizovatel měl keramce věnovat patřičnou pozornost," dodal krajský zastupitel. Ten se zároveň podivuje i nad tím, že zástupkyní ředitelky je učitelka, která na tuto funkci nemá patřičné pedagogické vzdělání. Aprobaci má pouze na výuku první až páté třídy. „Já netvrdím, že je to protizákonné, ale zástupkyně na střední škole by vzdělání mít měla. Řídit školy mají ti, kteří mají zkušenosti a odborné znalosti. Podle toho krajské střední školství vypadá," domnívá se zastupitel.

Ředitelka keramické průmyslovky Markéta Šlechtová ale tuto kritiku důrazně odmítá a naznačila, že za ní stojí osobní zájem zastupitele Horníka na pošpinění dobrého jména školy.

„Není to poprvé, co si nás vzal do úst. Já pana Horníka neznám, nikdy jsem jej neviděla a on také naši školu nikdy nenavštívil. Ačkoliv jsme jej ještě za radního Emlera na schůzku pozvali. Já mohu jenom tušit, odkud čerpá tyto pomluvy. Učitelky, které ze školy odešly, jsou jeho známé. A jejich zájmy on nyní hájí," zdůraznila ředitelka. Ta na keramku nastoupila 1. září 2010 a podle svých slov se pak škola uzvedla ode dna. „Když jsme ji přebírala, byla před zavřením. Teď už je situace úplně jiná. A že má zástupkyně nemá patřičné pedagogické vzdělání? To v Karlovarském kraji přece není nic ojedinělého a není to nic protiprávního. V uvozovkách nekvalifikovaných pedagogů zde učí hodně," uvedla Markéta Šlechtová.

Podle učitele keramky Davida Kurce, který vede obor fotografie, se poměry na škole obracejí k lepšímu. „Je za námi obrovský kus práce, a to je vidět na výstavách, prezentací v médiích. Ze školy sice odešli někteří učitelé, kterých si vážím, ale to je běžné. Každá škola řeší své interní problémy," podotkl.

Obchodka: osočení…

Pavel Bartoš je ředitelem obchodní akademie rok a zdůraznil, že za školu hovoří výsledky. A ty jsou podle něj více než dobré.

To si ale nemyslí student, který je shrnul do několika vět. „Na konci školního roku musím konstatovat, že škola nenaplnila mé očekávání. Výuka jazyků je podprůměrná, ba dokonce téměř žádná. Jedna jazyková učebna nestačí, učitelé, kteří na hodiny chodí i s téměř dvacetiminutovým zpožděním, nás příliš nenaučí. A pak řvou, že nic neumíme. Moji spolužáci to vidí obdobně. Vždyť na škole neděláme téměř nic. A až budeme někde v práci, budeme mít problémy, protože nebudeme umět téměř nic."

Ředitel Bartoš ale s tímto hodnocením absolutně nesouhlasí. „Že někdo chodí pozdě do hodin, to se může stát. Ale osobně výuku kontroluji a já jsem nic takového nezjistil. Na odpovídající úrovni je rovněž odborné vybavení školy, máme pět jazykových učeben a letos jsme do další investovali půl milionu. Výsledky máme. Vždyť jen minimum našich žáků končí na pracovním úřadě. To je možné kdykoliv ověřit," odmítl Bartoš jakoukoliv kritiku.

A co na to kraj?

Odbor školství krajského úřadu neeviduje za školní rok 2012/ 2013 žádné podání či stížnost týkající se vedení nebo činnosti keramické a sklářské průmyslovky ani obchodní akademie. Krajský náměstek pro školství Václav Sloup ale doplnil, že určité informace od bývalého studenta obchodní akademie má. „Neberu to jako stížnost, ale spíše jako poznatky. A ty prověřím," dodal.

Autor: Ivana Kalinová

1.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Do Chebu míří Snow film festival

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Karlovarsko - Volební účast kolem 50 procent se očekává v Karlovarském kraji.

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Karlovarsko – Osobní automobil Renault začal v úterý odpoledne hořet na dálnici D6 u sjezdu na Nové Sedlo.

Volební účast je zatím průměrná

Karlovarsko - Zájem o volby v Karlovarském kraji a na Karlovarsku byl v pátek poměrně slušný, ale nad průměrnou účast při volbách před čtyřmi roky (kolem 51 procent) se zatím nedostal.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení