Kontroly mýtného u vozidel nad 3,5 tuny, které jezdí po zpoplatněných komunikacích, se od února rozjely naplno. V Plzeňském kraji kontrolují západočeští celníci mýtné v úseku dálnice D5, a to od Rozvadova až k Rudnému u Prahy, a v Karlovarském kraji v části rychlostní silnice R6.

Podle mluvčí Celního ředitelství Plzeň Jitky Blahutové kontrolují mýtné na dálnici čtyři speciálně vybavená vozidla, na rychlostní silnici na Karlovarsku se pak pohybuje jedno auto.

Protože se na auta do 3,5 tuny vztahovala do konce ledna ještě loňská dálniční známka, rozjeli celníci kontroly mýtného u těchto aut naplno až tento měsíc. Naši motoristé se však dobře připravili. „V prvním únorovém týdnu jsme nezaznamenali výrazný nárůst prohřešků či problémů souvisejících s přechodem na elektronické mýtné, kromě ojedinělých případů u zahraničních vozidel,“ uvedla Blahutová.

Zároveň podotkla, že se naštěstí neopakoval scénář z roku 2007, kdy se u nás elektronické mýtné zavedlo poprvé a řidiči nevěděli, kde mají elektronická zařízení sehnat nebo jak je nastavit. „Vypovídá to o tom, že české firmy a řidiči již mají s tímto systémem zkušenosti a přechod na elektronické mýtné i u menších vozidel jim nepřinesl výrazné problémy,“ míní Blahutová.

Celníci jsou schopni zkontrolovat jedoucí i zaparkovaná auta. Novinkou je také možnost zaplatit pokutu na místě platební kartou. Celníci totiž s sebou teď vozí platební terminály, které k zaplacení pokuty podle statistik zatím využívá zhruba dvacet procent hříšníků.

Celníci jsou novince nakloněni. „Měla by se odstranit většina problémů, které celní správa v minulosti měla s následným vymáháním pokuty, zejména od zahraničních řidičů,“ podotýká mluvčí. „Výše pokuty může u některých přestupků dosáhnout až pěti tisíc korun, protože výše sankcí se u většiny přestupků novelou zákona o provozu na pozemních komunikacích od 1. ledna zvýšila,“ uzavřela Blahutová.