Chodí vám někdo sekat trávu? Jezdí někdo přes váš pozemek k domu? Abyste se jednou nedivili, až si soused váš pozemek přivlastní. Bude na to totiž mít právo. Na to upozorňuje advokátka Lenka Skřivánková z plzeňské advokátní kanceláře Svejkovský, Kabelková, v. o. s.
„Pokud někdo oprávněně drží nemovitost (dům, pozemek atd.) po dobu minimálně deseti let, stává se poté jejím vlastníkem. Do té doby se počítá čas, po který ji oprávněně držel i předešlý majitel,“ uvádí Skřivánková. V praxi to vypadá následovně: Představte si, že na část vašeho pozemku si chodí soused pravidelně sekat trávu. On je za ni rád a vy se nemusíte o údržbu pažitu starat. Spokojenost je na obou stranách. Z klidu vás ale může dostat to, až si soused začne onu část pozemku nárokovat jako věcné břemeno užívání. Po deseti letech to klidně může udělat. Nezáleží na tom, co stojí v katastru nemovitostí.
Může se také stát, že nemovitost soused prodá a kupujícímu sdělí, že jeho pozemek je až tam, kde seká. Nový majitel se pak může domáhat vlastnictví k původně vašemu pozemku.
„Pokud nemovitost deset let užíváte, můžete ji podáním žaloby nárokovat,“ vysvětluje právnička.
Pozor na příjezdovou cestu
To samé lze aplikovat například i na příjezdovou cestu k domu.
„Jako v předešlém příkladu se bude jednat o tzv. vydržení, zde vydržení věcného břemena. Takže, když jezdíte deset let k domu po cestě, která k vaší nemovitosti nenáleží, můžete si ji poté v případě eventuálních sporů nárokovat,“ vysvětlila právnička.
Problém také může nastat, když například koupíte dům, který už má léta daný plot. Domníváte se, že celý pozemek je váš, i když ve skutečnosti zabíráte kus sousedovy zahrady nebo naopak.
„Pokud se ti dva lidé umí dohodnout, je nejlepší sepsat prohlášení vlastníků, že hranice není sporná a podat jej se žádostí o opravu údajů na katastrální úřad,“ radí Skřivánková s tím, že se takto vyhnete pozdějším možným sporům o pozemek.
Hlídejte si majetek
„Chtěla bych apelovat na lidi, aby si svůj majetek chránili a nespoléhali pouze na ústní domluvy. Je to veliký problém třeba u chatařů. Nejlepší je nechat si pozemek zaměřit a vyznačit jeho hranice v terénu. Pokud chcete cizí osobě nechat užívat vaši nemovitost, není složité sepsat smlouvu o jejím, byť bezplatném, užívání. Do budoucna se tím vyhnete případným sporům. Řada lidí ani netuší, že se jich to také může týkat. Mohou tak zbytečně přijít o svůj majetek,“ upozornila Skřivánková.