Od ledna se mění zásadní věc pro dopravní policisty i řidiče. Dechová zkouška, která prokáže přítomnost alkoholu v dechu, už bude mít stejnou váhu, jakou měl doposud jen krevní test. Soudy i přestupkové komise totiž dechovou zkoušku nebraly v úvahu.

Hlavním argumentem bylo, že přístroje, se kterými policisté kontrolují přítomnost alkoholu v krvi, nejsou přesné. Podle policistů tomu ale tak není. „Speciální přístroje sloužící k rychlému zjištění koncentrace alkoholu v krvi měřením koncentrace alkoholu v dechu podléhají povinné kalibraci každých šest měsíců a nemají téměř žádné odchylky ve srovnání s rozborem krve metodou plynové chromatografie,“ vysvětluje mluvčí západočeské policie Martina Kohoutová.

Nové pravidlo má policistům usnadnit práci. „My změnu vítáme,“ nechala se slyšet mluvčí.

Mělo by se ušetřit i na penězích daňových poplatníků. Převozy řidičů k lékaři jsou podle policistů často zbytečné a stojí moc peněz. Pokud řidič i přes provedenou dechovou zkoušku bude nadále trvat na krevním testu, policisté mu vyhoví. Když potom ale bude zkouška pozitivní, řidič uhradí jak test, tak dopravu.

Může nastat i situace, kterou policisté dnes už znají, a to, že řidič dechovou zkoušku odmítne. Od ledna si však tuhle frajeřinu každý dobře rozmyslí, neboť se automaticky vystaví až padesátitisícové pokutě, udělení sedmi trestných bodů a zákazu řízení na jeden až dva roky.

Z policejní statistiky vyplývá, že v západních Čechách usedlo od ledna do listopadu za volant 1227 opilých řidičů. 28 jich jelo na kole. Byli tu ale i jiní hříšníci. „U 86 řidičů jsme zjistili vliv omamných a psychotropních látek,“ uzavřela Kohoutová.