Odběratelé plynu v západních Čechách v souvislosti se zastavením dodávek ruského plynu do ČR podle mluvčí regionálního dodavatele RWE Simony Hladíkové zatím ohroženi nejsou.

„Spotřebu pokrýváme dodávkami z Norska a také zásobami zemního plynu v podzemních zásobnících,“ uvedla včera Hladíková.

Z náhradních zdrojů do regionu zatím putuje více zemního plynu, než tomu bylo v úterý tranzitní cestou z východu. Nedostatku plynu se obyvatelé západních Čech ani firmy příliš nebojí, i když připouštějí, že by se jich delší výpadek dodávek citelně dotkl.

Pekárny i pivovar

„Máme kotelnu na plyn, takže by se nás to dotklo hodně,“ uvedl Tomáš Franta, výrobní ředitel Hutchinsonu na Rokycansku. „Zatím ani dost dobře nevíme, jak bychom řešili omezení výroby, jak by to bylo s temperováním, aby potrubí nepopraskala, a podobně,“ dodal.

Problémy by měla i Pekárna Domažlice, která patří pod akciovou společnost Pekárny a cukrárny Klatovy. „Doufám, že plyn stále bude. Pečeme jen na něm, ať už v Domažlicích, Klatovech či v Sušici. Myšlenka, co by se stalo, mne napadla dřív než ta, jestli budu mít doma teplo. Tam to vydržím, s výrobou by to bylo horší,“ uvedl generální ředitel Antonín Trefanec.

Generální ředitel Kovohutí Rokycany Josef Macháček se výpadku tolik neobává. Míní, že pece pro hutní výrobu jsou více na elektřinu než na plyn, takže výroba by tolik postižena nebyla. „Řečeno obrazně, lidem by byla zima, ale stroje by mohly jet. Vůbec bych ale nechtěl, aby se to stalo,“ konstatoval Macháček.

I v Plzeňském Prazdroji jsou přesvědčení, že situace zatím není krizová. „V případě krize je pravděpodobné, že potravinářský průmysl včetně pivovarů by byl omezován až v poslední řadě,“ uvedl mluvčí pivovaru Jiří Mareček. Pokud by taková situace nastala, pivovar by v Plzni musel především čelit problémům na prazdrojské varně, která využívá přímý otop zemním plynem ve všech varních soupravách.

„Ve většině provozů ale využíváme páru, kterou odebíráme od Plzeňské teplárenské. Ta využívá biomasu a hnědé uhlí, ne plyn,“ doplnil Mareček.

Lidé se bát nemusejí

Ani největší poskytovatel tepla v okrese, Tehor Rokycany, obavy nemá, přestože všechny jeho kotelny jsou na plyn. „Z RWE nás ujistili, že v rámci republiky je v zásobnících dostatek plynu minimálně do konce sezony,“ sdělil jednatel společnosti Jaroslav Tauš.

Plyn využívají i v Klatovské teplárně. Průmyslové objekty ve městě včetně například nemocnice však vytápějí pomocí uhlí a mazutu, plyn je používán pouze na vytápění některých domácností.

„Provozujeme celkem 19 plynových kotelen. Pokud by bylo přerušení dodávky plynu dlouhodobější, existují regulační opatření. Znamenají omezení dodávek plynu do průmyslového odvětví, nikoliv do domácností. Lidé se nemusí obávat, že by se přestalo topit kvůli nedostatku plynu,“ uvedl ředitel Klatovské teplárny Jan Janoušek.

„S dodavatelem zemního plynu jsme stále v kontaktu. Zatím nás ubezpečují, že by nás výpadek dodávek plynu z Ruska neměl ohrozit,“ řekl Steffen Thomas Zagermann, ředitel chebské společnosti Terea, která má na starosti vytápění Chebu. Firma před několika lety překonstruovala systém vytápěný uhlím a těžkými topnými oleji na zemní plyn. „Vzhledem k tomu, že naše společnost teplem zásobuje převážně obyvatele, tak bychom neměli být omezováni ani při případné regulaci dodávek,“ zdůraznil.

Zastavení dodávek či výpadek plynu si ale nedokáže ani představit starosta Blížejova na Domažlicku Jiří Červenka. „Celá nová čvrť Blížejova je z rodinných domků vytápěných plynem. Byla by to katastrofa. Nejen nové rodinné domky, ale velká část naší obce je vytápěna plynem. To samé cihelna,“ říká Červenka.

Většina západočeských starostů a obyvatel to ale dramaticky nevidí.

„Do současnosti se ke mně obavy lidí v tomto smyslu nedostaly,“ říká starosta Bezdružic na Tachovsku Jan Soulek. „Podobná panika by ani nebyla na místě,“ dodal Soulek.

Nedražice, spádová obec Kostelce na Tachovsku, letos plánuje plynofikaci obce a současná situace ji od toho neodradí. „Jsem přesvědčen, že za pár dní se vše uklidní a zmizí do ztracena,“ míní starosta Kostelce František Trhlík.

(ng, mic, naš, lov, pep, nem)