Více než měsíc patří Česká republika do schengenského prostoru. Se vstupem se také změnila práce cizinecké policie. Zaměřují se na kontroly dopravních prostředků nebo parkovišť v příhraničních oblastech, kde je pravděpodobná nepovolená migrace obyvatelstva.

„Do vstupu do schengenského prostoru jsme kontrolovali na hraničních přechodech a prostory zelené hranice,“ uvedla Ilona Vaníčková z ředitelství cizinecké policie v Plzni.

Podle ní se muži zákona zaměřují na komunikace vedoucí přes někdejší hranici do sousedního státu, na velká odstavná parkoviště, benzinové čerpací stanice v příhraničních oblastech. „Kontroly děláme také ve vlacích jedoucí přes hranice,“ podotkla Vaníčková.

Stejně postupují i němečtí kolegové. Není výjimkou, že pár kilometrů za hranicemi zkontrolují autobus plný lidí cestujících z České republiky.

Ke společným kontrolám zatím však ještě nedošlo, přestože kontrolní středisko české a německé policie funguje už skoro měsíc ve Schwandorfu, kam se přestěhovalo z Furth im Waldu. Policisté na něm slouží nepřetržitou službu.

„Za první měsíc evidujeme celkem více než šest set dožádání, což jsou žádosti o určité informace. Mezi ně patří například také prověrky o povolení k pobytu, kontroly řidičských průkazů vydaných Němcům v České republice nebo zjišťování původu motorových vozidel. Do budoucna ale společné kontroly plánujeme,“ sdělila nám mluvčí západočeských policistů Jolana Číhová.