„Loni po prázdninách proběhla na druhém stupni rekonstrukce toalet. Zbyly zde po ní záchodky a pisoáry. Když jsme řešili, jakým způsobem je zlikvidovat, napadlo učitele Dalibora Zezulu zeptat se žáků, jestli by si nevěděli rady," řekla o vzniku zajímavého zátiší zástupkyně ředitelky Lenka Dejlová.

V rámci pracovního vyučování žáci sanitární nádoby rozmístili a osadili květinami. Upravili také zbytek dvora mezi budovou školy a tělocvičnou a zvelebování tím rozhodně ještě nekončí.

"Jsme jednou z pilotních škol ve vzdělávacím projektu Kreativní partnerství pro rovné příležitosti, v rámci kterého bude do výuky na škole zapojen i určitý umělecký aspekt," dodala Dejlová.

V rámci tohoto projektu je kreativní konzultantkou nejdecké školy výtvarnice a interiérová designérka Monika Novák Šubrtová, která je způsobem, jak byly využity vysloužilé sanitární nádoby, nadšena. „Žáky navržené dílo mě velmi potěšilo. Okamžitě jsem v něm spatřila podobnost s dílem francouzského výtvarníka Marcela Duchampa, jenž se jako první takto netradičně postavil k umění, když vystavil v galerii podepsaný pisoár."

Na Facebooku se reakce různí, část kolemjdoucích považuje záchodky za skvělou recesi a dobrý vtip, jiní za nevkus a dílo, které rozhodně nepatří na školní prostranství. Vedení školy si však za spontánním nápadem svých žáků stojí a negativní reakce považuje pouze za projev neznalosti souvislostí a kontextu. (new)