Ani dva roky po sloučení třech nemocnic v Karlovarském kraji do jedné akciové společnosti neutichly spory o tom, zda to byl krok správným směrem, který se kraji skutečně vyplatil. Transformaci zdravotnictví nyní tvrdé kritice podrobili sociální demokraté, kteří požadují odvolání managementu krajské nemocnice. „Sloučení nemocnic nepřineslo očekávané výsledky jak z hlediska poskytované zdravotní péče, tak z hlediska ekonomického.

ČSSD proto navrhne odvolání Davida Hanzla, předsedy představenstva Karlovarské krajské nemocnice,“ uvedl Petr Horký, předseda poslaneckého klubu ČSSD a náměstek hejtmana Karlovarského kraje Josefa Pavla (ODS). Právě ČSSD společně s ODS, s níž je v koalici, transformaci nemocnic podpořila. „Je to věc ČSSD, jestli takový návrh podá. My ho nepodpoříme,“ uvedl hejtman Josef Pavel. Nepříliš úspěšné ekonomické výsledky za první čtvrtletí přičítá Pavel tomu, že v Karlových Varech zahájilo činnost nové kardiologické oddělení a začalo se s operacemi kardiostimulátorů. ČSSD si stojí na svém. „Jednali jsme s primáři z chebské, sokolovské i karlovarské nemocnice a víme, že jsou nyní velmi nespokojeni.

Kraji stále chybí zdravotní plán a fluktuace lékařského personálu už začíná být neúnosná,“ uvedl Tomáš Hybner (ČSSD), krajský zastupitel a náměstek karlovarské primátorky. Ředitel karlovarské nemocnice Jiří Štefan povrdil, že jenom v tomto zdravotnickém zařízení nyní chybí pět lékařů a uvolní se post primáře ORL. Klesající počet odborníků ovšem nepovažuje za dramatický. „Není to katastrofa, personální stav doplníme mladými lékaři,“ vysvětlil Štefan. Z karlovarské nemocnice odchází primář ORL Robert Nýdl, ze sokolovské zase primář interny Karim Kabir.

Oba dva budou pracovat v Německu. „Dal jsem výpověď k 31. květnu z osobních důvodů. Není to kvůli situaci v nemocnici, ke které se však odmítám vyjadřovat,“ prohlásil Kabir. Důvodem jeho odchodu do Německa jsou nejen lepší platové podmínky. „Je to hlavně kvůli lepším podmínkám pracovním,“ dodal primář. Další lékaři odchod zvažují. „Čekáme na smlouvy, pak uvidíme,“ uvedl nejmenovaný lékař karlovarské nemocnice. Hanzl se do uzávěrky pro Deník nevyjádřil.