Další důležitá komodita zdražuje pro obyvatele Karlovarského kraje. Po nepříznivých zprávách, že se cena tepla lidem, kteří využívají zdroje od Sokolovské uhelné, navýší od nového roku až o čtvrtinu, tentokrát přichází na řadu vodné a stočné. Jeho cena stoupne od 1. ledna o pět procent. Důležitou roli sehrávají v tomto případě nejen drahé energie a poplatky za surovou vodu, ale také změna DPH. Vedení Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech (VSOZČ), které vodu v regionu distribuuje, ale uklidňuje, že i přes toto navýšení zůstanou obce, které pod organizaci spadají, těmi s nejlevnější vodou v České republice.

„V roce 2024 se na území VSOZČ zvýší vodné a stočné bez DPH v průměru o tři procenta. Toto navýšení schválili zástupci sto pěti členských obcí sdružení na valné hromadě, která se konala 1. prosince. Od ledna 2024 se zvedá sazba daně z přidané hodnoty u vodného a stočného z deseti na dvanáct procent, celková cena včetně DPH tak stoupne o pět procent,“ informoval Alexandr Žák, předseda sdružení obcí a pokračoval: „Na zvýšení vodného a stočného v příštím roce má významný vliv především předpokládaný nárůst nákladů na energie. Nad úroveň inflace se také zdražují poplatky za nákup surové vody, které hradíme státu za odběr vody z povrchových zdrojů. V roce 2024 musíme počítat i s nárůstem mzdových nákladů a s mírným navýšením cen materiálů a ostatních služeb. Naše průměrná cena ve výši 110 korun za kubík vody včetně DPH však nadále zůstane nejen pod celorepublikovým průměrem, ale také hluboko pod hranicí sociálně únosné ceny.“

Byt v Tuhnicích, který má souviset s vraždou.
Vrah z Tuhnic stále čeká na výsledky posudku. Ten bude klíčový pro obžalobu

Vedení VSOZČ připomíná, že cena vody se skládá ze dvou částí. První část tvoří platba za skutečně odebrané množství vody, druhou pak paušální poplatek stanovený pro celou napojenou nemovitost podle velikosti fakturačního vodoměru. „Cena za odebraný a odkanalizovaný metr krychlový vody bude v roce 2024 celkem 97,26 koruny včetně DPH. Poplatek za nejmenší a nejčastěji používaný vodoměr bude 2 500 korun za rok,“ upřesnila Věra Štafflová, specialista pro rozvoj vztahů s veřejností VSOZČ.

Sdružení zásobuje vodou 200 000 obyvatel na Karlovarsku, Sokolovsku, Tachovsku, Chomutovsku i Rakovnicku. VSOZČ je investorem do kanalizací a vodovodů. Mnoho akcí ale závisí na dotacích. Nejinak tomu bude i v příštím roce. „Připravujeme velké investice do rozvoje a obnovy veřejných vodovodů a kanalizací v našich členských obcích. Realizace řady z nich však bude záviset na tom, zda se nám podaří získat dotační podporu. Chystáme například výstavbu záložního řadu, kterým se zdvojí hlavní přívod pitné vody do oblastního vodovodu Karlovarska. Máme připravené projekty na dostavbu chybějících sítí v různých částech měst a obcí jako jsou Karlovy Vary, Vejprty, Bečov nad Teplou, Nové Hamry, Horní Slavkov, Mezirolí, Halže nebo Stružná. Plánujeme také modernizaci a intenzifikaci čistíren odpadních vod i výstavbu nových kanalizačních systémů s využitím moderní tlakové kanalizace,“ uzavřel předseda Žák.