Uměle navyšované počty žáků, chybné zařazování učitelů do platových tříd i ztracené peníze ze školného. Toto všechno se podle krajského radního Vratislava Emlera dělo na Základní umělecké škole Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Kraj podal 12. ledna trestní oznámení na neznámého pachatele a případ už řeší policisté.

„Tento stav zjistila rozsáhlá kontrola. Těch chyb tam skutečně byla celá řada. Nedostatky by se daly vyčíslit částkou čtyři miliony korun. Proto jsme toto trestní oznámení podali, aby policie případ prošetřila,“ uvedl krajský radní Emler. „Chyby by se daly rozdělit do tří skupin. Zaprvé se v účetnictví nepodařilo najít 935 tisíc korun ze školného. Dále se špatně vykazovaly počty žáků. Tímto škola získala od státu milion sedm set tisíc korun navíc. Dále škola přijala finanční prostředky, na které neměla právo. Ředitel měl více peněz, a proto zvedal různě odměny a podobně,“ doplnil Emler. Právě rozdělováním finančních odměn vedení školy mělo neoprávněně rozdat přes 2,3 milionu korun.

Podle něj mohlo na těchto chybách participovat více lidí. „Domnívám se, že určitá skupinka lidí skutečně mohla na těchto věcech vydělávat. Myslím, že rozhodně nešlo pouze o jednotlivce. To je ovšem skutečně v rukách policie,“ dodal krajský radní pro oblast školství.

Bývalý ředitel školy Václav Richter o těchto záležitostech slyšet nechtěl. „Už od listopadu po své rezignaci nedostávám o této situaci žádné informace, nerad bych se tedy k tomu nějak přehnaně vyjadřoval,“ konstatoval Richter. „Navíc pokud má kraj pocit, že se ze školy ztrácely peníze, tak nevím, proč chce do školy dávat další finanční prostředky. To mi nějak nedochází,“ dodal Richter.

Kraj už má také pro školu vybranou novou ředitelku, kterou vybrali z devíti zájemců. Stala se jí Ingrid Heinicová Válková, bývalá ředitelka Základní školy v Božičanech. Ta nastoupí od 1. února letošního roku.