Zatímco Václav Sloup, krajský náměstek pro školství, stále stojí pevně jako sloup, protože podporu krajského výboru KSČM neztratil, ČSSD má o čem přemýšlet. Komunisté sice částečně ustoupili, ovšem jen o píď. Nabízejí výměnu resortů mezi koaličními partnery KSČM a ČSSD. Což je pro sociální demokraty nepřijatelné. „Navrhli jsme, že resort školství nabídneme ČSSD výměnou za post radního pro Václava Sloupa, který by ČSSD uvolnila. Václav Sloup má naši plnou podporu," uvedl Jaroslav Borka (KSČM). ČSSD na to ale komunistům nekývla a požaduje, aby si KSČM řešila obsazení postů v rámci platné krajské koaliční smlouvy. „Ta je koncipovaná po funkcích radních, KSČM tak má možnost výměnu Václava Sloupa uskutečnit mezi svými pěti radními," uvedl hejtman Josef Novotný.

Nabídka KSČM vyměnit Václava Sloupa, jehož minulost politruka Pohraniční stráže rozhicovala do té doby poklidnou krajskou koalici ČSSD a KSČM, včera prozatím zapadla. Sociální demokraté prohození náplně práce krajských radních považují za nepřijatelné. To byl závěr krajského výkonného výboru ČSSD, který se sešel ihned po včerejší krajské radě. „KSČM má pět radních, tak si mohou na post náměstka školství jmenovat svého člověka. Třeba výměnou radního na životním prostředí," neodpustil si Jakub Pánik, předseda krajského výboru ČSSD, rýpanec na adresu KSČM. Právě radnímu Jakubíkovi hrozí ve funkci střet zájmů, protože kromě radního pro životní prostředí je ředitelem odpadové společnosti, jež má k jeho přírodnímu resortu velmi blízko, ne-li splývá. Dalším adeptem na post náměstka pro školství by byl podle ČSSD třeba i Jaroslav Borka, bývalý učitel.

Podle Pánika má KSČM ve svých řadách i krajské zastupitele, kteří byli učiteli. „KSČM je vítězem krajských voleb, měla by mít tedy i zodpovědnost. Nemůže teď dělat, že my nic, vyřešte si to," dodal Pánik. Pokud by ale podle něj KSČM chtěla změnit koaliční smlouvu, pak to podle Pánika je schůdné. „O tom bychom jednali," doplnil.

Komunisté už oficiální sdělení od sociálních demokratů k jejich návrhu na řešení výměny Václava Sloupa na postu náměstka pro školství obdrželi. „Odmítají jej a navrhují nám varianty. Abychom buď hledali náměstka pro školství ve vlastních řadách, nebo mezi našimi krajskými zastupiteli. Nebo náš návrh prosazovali vyvoláním jednání o nové koaliční smlouvě," vysvětlil Josef Murčo, předseda krajského výboru KSČM a krajský zastupitel. Komunisté nyní sdělení sociálních demokratů postoupí krajskému výboru KSČM, který jej projedná. Jak bude znít odpověď, to Murčo nesdělil.