Zima už klepe na dveře a řada památek uzavírá své brány veřejnosti. Zájemci o kulturní naplnění však naprázdno nevyjdou. Na Chebsku i Sokolovsku budou některé hrady a zámky stále otevřeny a výjimkou není kulturní dědictví Karlovarska. Vedle hodnocení proběhlé letní sezony, musí kasteláni a majitelé hradů však také provést řadu zimních opatření, aby jejich památku sníh a mrazy nijak zvlášť neponičily.

Například na Státním hradu a zámku Bečov zaznamenali letos o něco nižší návštěvnost a také nezanedbatelné problémy s elektrickým proudem. Návštěvníci se ale mohou alespoň v prosinci těšit na návštěvnický okruh svatého Maura.

Hrad a zámek Bečov.

Léto plné komplikací

„K dnešnímu dni prošlo zámkem 52 634 platících návštěvníků. Ve srovnání s loňskem zaznamenáváme mírně pokleslou návštěvnost. Ve srovnání s ostatními hrady a zámky se však nejedná o fatální propad. Situaci zřejmě zachránila mimořádná výstava ´Příběh stolu aneb Hitlerova sbírka v Čechách´ či projekt ´Myslíme na děti´ zaměřený na rodiče s dětmi a na zkvalitnění zázemí pro návštěvníky, jako jsou dětský koutek, přebalovací pult, speciální dětský okruh, interaktivní programy a tak dále," uvedl Tomáš Wizovský, kastelán Státního hradu a zámku Bečov.

„Nejvíce problémů jsme pak během letošní sezony měli s elektrickým proudem. Nejdříve došlo v souvislosti s červencovými bouřkami a následným přepětím napájení k poškození jednoho z velkokapacitních odvlhčovačů systému trezorové místnosti relikviáře svatého Maura a později pak vinou nevhodně poraženého stromu na elektrickém vedení k úplnému mnohahodinovému výpadku proudu pro celý zámek. Pro tyto případy však naštěstí máme k dispozici vybudované zázemí protipožárního systému, který mimo jiné umožňuje nahradit dodávku elektrické energie vlastním výkonným dieselagregátem a zajistit tak plynulost provozu prohlídek relikviáře svatého Maura," dodal kastelán.

Uložení k zimnímu spánku

Relikviář sv. Maura

Na zimní přípravy je však podle slov Tomáše Wizovského ještě čas. To ale neznamená, že by je nějak zanedbávali.

„Druhý týden v listopadu dojde k zazimování expozice zámeckých interiérů. Nábytek bude překryt speciálně ušitými přehozy a choulostivější předměty jako například cínové nádobí přenese správce sbírek na zimní období do temperovaného depozitáře. Okruh relikviáře zůstane v provozu. Stavební práce, takzvané mokré procesy, byly ukončeny na konci září na svatého Václava, nyní již probíhá jen úklid staveniště a přípravy stavby na příchod nepříznivého počasí," pokračoval Wizovský.

„Co se týče akcí, tak do 7. prosince vypisujeme mimořádné prohlídky, obvykle od 13 hodin, na I. návštěvnický okruh relikviáře svatého Maura, popřípadě i s možností se připojit k již rezervované skupině v jinou hodinu. V obojím případě je nutné sledovat aktuální stav na vývěsce před zámkem nebo na našich webových stránkách. Do konce roku pak ještě zřejmě proběhne v Národním technickém muzeu Praha ojedinělá výstava architektonických soutěžních návrhů ideového řešení příkladné památkové obnovy hradu Bečov obohacené o originály historických projektů architekta Zítka a Mockera z 19. století," dokončil kastelán.