Cena za nákup zimních pneumatik letos poroste. Zvedne se až o deset procent oproti loňskému roku. Vyplývá to z aktuálních informací výrobců a prodejců pneumatik na našem trhu. Důvodem zdražování je dlouhodobý nárůst cen energie a surovin. To navyšuje náklady na výrobu pneumatik.

Výrobci pneumatik již oznámili, že připravují pro letošní zimní sezonu změnu ceníků a avizované zdražení. Zákazníci si tak připlatí u všech typů zimních pneumatik, a to bez rozdílu značky či rozměrů pneu. Jedná se přitom již o druhou vlnu zdražení. Ceny zimních pneumatik stoupaly už v loňském roce, kdy došlo k nárůstu přibližně o pět procent.

Pneuservisy už pociťují zájem lidí. „Zákazníci se už měsíce ptají po pneumatikách a jaké jsou jejich ceny. Chtějí samozřejmě nakoupit co nejlevněji. Asi budou letos i dříve přezouvat na zimu. Problémem ale je, že nabídka pneumatik je už poměrně omezená,“ řekl majitel autoservisu a pneuservisu v Kraslicích Michal Urban.

To potvrzují i samotní zákazníci. „Je znát, že zákazníci nezaháleli a prostě, stejně jako já, chtěli koupit levněji. Vždyť na sadě se dají ušetřit stovky korun. Gumy se však patrně ani nestačí vyrábět. Nabídka je opravdu velmi omezená,” konstatoval motorista Pavel Hodina.

Zimní pneumatiky letos výrazně podraží také na Karlovarsku. „Sady pneumatik jsou letos určitě dražší, než byly loni. Řekl bych, že tak přibližně o 200 korun. Přesto o ně lidé mají zájem, což je logické, protože motoristé zimní pneumatiky prostě potřebují,” uvedl Michal Sedláček z karlovarského autoservisu. Podle něj motoristé zatím na zimní pneu nepřezouvají. „Loni to byl v tuhle dobu blázinec, ale letos je stále ještě hezké počasí, takže řidiči nepospíchají. Počítám, že začnou přezouvat už tak v polovině tohoto měsíce,” dodal Sedláček.

Stále více řidičů si ovšem kupuje zimní pneumatiky na internetu, kde mohou ušetřit i několik set korun. „Určitě je to levnější. Na internetových serverech si kupuji nové pneu každý rok a vždy výrazně ušetřím,” uvedl třicetiletý řidič Jaroslav Notecký z Karlových Varů.

Jakub Kopřiva a Jiří Drozdík