V něm se už ve čtvrtek 23. května od 17 hodin představí karlovarskému publiku, a to v Dobrovolnickém centru INSTAND ve Wolkerově ulici. „Inscenace Světlana v podání pěti Ukrajinek a jedné Češky nabídne vyprávění inscenované ženami, které před válkou uprchly do České Republiky. Světlana vznikla pod vedením divadelních odbornic Dany Moore a Lízy Urbanové podle metody Divadla utlačovaných, která do děje zapojuje i publikum, a vytváří tak jedinečný zážitek,“ říká Isabela Klvaňová z neziskové organizace Slovo 21, která už 25 let působí v oblasti integrace cizinců a Romů do většinové společnosti a pod jejíž taktovkou představení vzniklo.

Světlana vypráví příběh ženy, která si nepředstavovala, že ji potká osud uprchlíka. Rozhodla se s tím vypořádat se ctí. Tak začíná anotace divadelního představení. Představení přináší skutečné zkušenosti žen, které utekly před válečným konfliktem. „Záleží na tom, co se sejde za lidi. Tentokrát se nám podařilo dát dohromady skupinu žen, které si velmi sedly a otevřeně mluvily o tom, co zažívají,“ tak komentuje koordinátorka Slova 21 Amra Mešić, jak vznikal celý příběh. I to je jedno podle Klvaňové jedno ze specifik unikátní metody Divadla utlačovaných.

Zaměstnanci karlovarského muzea představili unikátní nález.
Hledač pokladů našel u Vladaře unikátní hrob. Obsahoval mnoho šperků

„Důležitou roli v každé repríze mají diváci. Mají díky interaktivní povaze představení možnost sdílet své pocity a myšlenky ve společné diskuzi. V tom je unikátní právě metoda Divadla utlačovaných, která dává lidem v těžkých situacích možnost promlouvat o svých životních zkušenostech,“ dodává Klvaňová. Světlana měla premiéru na konci roku 2023 v Praze a od té doby odehrály ženy již několik úspěšných repríz.