I letos bude udělena speciální cena hejtmana Karlovarského kraje. "Cenu získá Zdeněk Zelenka, český scenárista, dramatik a režisér. Letos oslavuje významné životní jubileum 70 let. Stál u zrodu řady pohádek pro děti: Kaňka do pohádky, Páni kluci, Nesmrtelná teta, Kouzla králů," uvedl výkonný ředitel festivalu Vladimír Keblúšek.

Pravidelným a dlouholetým hostem festivalu je Pavel Nový, a Simona Stašová. Letos v porotě usedne i Jan Čenský nebo Dana Morávková. Soutěžní poroty jsou tři. Vybírat budou nejlepší film pro děti, nejatraktivnější seriál pro dospívající publikum a nejlepší dětský studentský film. Čestným členem poroty pro nejlepší dětský film bude opět syn scénáristy a spisovatele Oty Hofmana, Otto Hofmann.

Milovníci filmů se mohou těšit na festivalovou premiéru - příběh o holce, která přestala utíkat, Amerikánku Viktora Tauše. Jedna projekce se uskuteční na zahájení festivalu v Ostrově a premiéra 23. září se odehraje v hotelu Thermal v Karlových Varech. "Účast již teď přislibují herečky nejen filmové, ale i divadelní

Amerikánky: Tereza Ramba, Eliška Křenková, Pavla Beretová, Julie Šoucová, Klára Kitto. Premiéry se budou účastnit i zástupci vlády ČR a následovat bude beseda politiků s nadacemi o situaci v sociálních službách," upozornil ředitel.

Další filmová premiéra se uskuteční poslední soutěžní den festivalu, a to snímek Davida Laňky – Útěk. Film pro děti je natočen podle předlohy Oty Hofmana. "Diváci tak vůbec poprvé uvidí po více než půl stolení nové ztvárnění filmu, který měl premiéru v roce 1967. Ota Hofman situoval příběh dvou chlapců na útěku na předměstí Prahy. Nová verze se bude odehrávat v kulisách Orlických hor. V původním zpracování se v rolích hlavních dětských hrdinů představili Ivan Vyskočil a Roman Skamene, pro kterého to byla úplně první role. „Jsem trochu pověrčivý, a tak jsem oběma hercům dal role i v mém filmu. Ivan Vyskočil zahraje ředitele školy, Roman Skamene pak prodavače v trafice,“ přiblížil obsazení Laňka. Do dětských rolí obsadil Jakuba Bartáka a Kanwara Šulce. Všichni budou v Ostrově na premiéře. Diváci budou moci porovnat obě verze – na festivalu se bude promítat i původní film z roku 1967.

K dalším premiérám budou patřit Princezna na hrášku, Gump – jsme dvojka, Prázdniny s broučkem, Tři zlaté dukáty, Vlny, A máme, co jsme chtěli, a také řada nesoutěžních snímků. Festival nabídne premiérově i další dílo Oty Hofmana – seriál Připoutejte se, letíme nad Atlantidou (1982). Seriál byl natočen pro Německo a zahrál si v něm i Tomáš Holý, pro kterého to byla bohužel jeho poslední role. Protože je seriál v němčině rozhodlo vedení festivalu o nadabování pomocí umělé inteligence AI. Na toto téma také proběhne seminář Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Česká televize posílá do soutěžní části v sekci seriály svůj snímek Smysl pro tumor. V pondělí v rámci soutěžních projekcí v Ostrově a Karlových Varech se uskuteční beseda s herci Filipem Březinou a Alžbětou Malou. Besedovat přijede i Anička Slováčková, která následně odehraje koncert. Celý den také budou moci zájemci získat informace jak se zapojit do registru dárců kostní dřeně nemocnice Ikem. Záštitu převzal i projekt Fuck Cancer. Jeho zástupci na festivalu budou také besedovat se studenty o rakovině. Úterý pak bude patřit opět České televizi a stanici ČT Déčko. Nabídne show Agenta v kapse a náměstí pak roztancují Hýbánky.

Středa na festivalu bude patřit TV Nova. Pro fanoušky seriálů bude připravena autogramiáda herců seriálu Jedna rodina.

Součástí akce je i projekt filmová a mediální laboratoř 2024, která navazuje na tradiční mediální aktivity dětí v rámci Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově a také na pilotní projekt filmová laboratoř, který se uskutečnil poprvé v roce 2022. Tento projekt opět započne už v květnu. "Podařilo se nám navázat spolupráci s organizací Člověk v tísni. Pro děti a učitele připravuje čtyři projektové dny zaměřené na dezinformace a další témata v oblasti mediální výchovy," upozornil ředitel. Středním školám nabídne festival vzdělávací seriály doplněné o besedy s psychology a herci.

Děti si na festivalu mohou vyzkoušet role moderátorů, kameramanů, střihačů a své mediální výstupy prezentovat ostatním divákům a posluchačům. To vše pod dohledem zkušených profesionálů. I tato skutečnost přináší ostrovskému festivalu atraktivitu mezi ostatními festivaly.

Zvláštní sekci festivalu tvoří studentská tvorba krátkých filmů od studentů filmových škol, budoucích profesionálů. Letos opět budou začínající filmaři soutěžit o finanční odměnu. Další kategorií je seriálová tvorba. Ta letos přinese hned pět snímků, včetně následných besed. Seriály zpracovávají aktuální a tíživá témata. Soutěžit budou seriály: Smysl pro tumor z dílny ČT, Sex O Clock 2 – Voyo, Vědma - Voyo, Adikts - ČT, Crow Up - Famu.

Bohatý bude také doprovodný program. Na pódiu na Mírovém náměstí v Ostrově vystoupí v doprovodném programu například Adam Mišík s kapelou, Anička Julie Slováčková s kapelou, Kapitán Demo a další.