Lesníci v Karlovarském kraji opět zaregistrovali ještě těsně před Štědrým dnem krádeže vánočních stromků. Potvrdil to v rozhovoru Svatopluk Šedivý z Krajského ředitelsví Lesů České republiky v Karlových Varech.

Vánoce jsou za námi a s nimi i nájezdy zlodějů v lesích v kraji. Jaká byla letos situace v kraji?
Stejně jako každý rok tak i letos se naši revírníci setkali s případy krádeží vánočních stromů. Cílem zlodějů byly především borovice a jedle, ale nevyhnou se jim ani u nás nečastější smrčky. Jedná se však o ojedinělé případy a krádež většího počtu stromků na jednom místě jsme letos nezaznamenali. Bohužel jsem přišli i na krádeže ozdobného klestu, kdy lidé ořezávali větve jedlí nebo douglasek na výrobu vánočních dekorací. I to je v rozporu s Lesním zákonem a takový nenechavec navíc dokázal mladý strom mnohdy nenávratně poškodit.

Jaké jste podnikli opatření proti krádežím vánočních stromků?
V předvánočním období se zaměstnanci Lesů ČR věnovali se zvýšenou intenzitou ostraze lesa před zloději. Jednotlivé lesní správy spolupracovaly i s policií Pro snížení atraktivity zmíněných jedliček a boroviček na pasekách a v oplocenkách uvnitř lesa jsem zastřihovali stromkům vždy několik bočních větví. Stromky pak díky této vadě na kráse nejsou pro zloděje atraktivní. Důležitá je i prevence krádeží – snažíme se každý rok veřejnosti a především školním dětem vysvětlit, že les je celoročně přístupný všem návštěvníkům, ale že tato návštěva má svá pravidla. A že krádež vánočního stromku je jejich porušením.

Jak je pro lesníky náročné lesní porosty monitorovat?
Vzhledem k tomu, že v Karlovarském kraji spravujeme 86 tisíc hektarů lesů, je monitoring lesů náročný. Lesníci nemohou hlídat veškeré lesní porosty, ale máme vytipovány lokality každoročně postihované zloději a těm se věnujeme přednostně.

Co mohou lesníci v případě, že chytnou zloděje přímo při činu, podniknout?
Někteří zaměstnanci jsou členy Lesní stráže. Při výkonu služby mají status veřejného činitele a mohou nenechavce legitimovat a uložit blokovou pokutu. Všichni zaměstnanci Lesů ČR samozřejmě mohou v případě zjištění krádeže stromků přivolat policii a ta krádež řeší jako přestupek proti Lesnímu zákonu. V každém případě je levnější si stromek legálně koupit. Jsou k dispozici na každé lesní správě, případně u našich revírníků. A nejsou drahé.