Noví pacienti přibývají už pouze v jednotkách případů.

„Prosincový a lednový prudký nárůst nakažených byl způsobený hlavně tím, že jsme začali aktivně vyhledávat nemocné," vysvětlila Martina Prokopová, vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

První vlnu zaznamenali hygienici v září. Tehdy šlo hlavně o důchodce, mezi nimiž nebyla významná souvislost. V prosinci se pak objevil první případ nakaženého narkomana, což rozjelo velké pátrání. „Ve spolupráci s Kotcem a městskou a státní policií jsme se snažili dohledávat a vyšetřit ty, se kterými byli nakažení v kontaktu." A v tom hygienici pokračují. „Šetření probíhají dál. Vzhledem k inkubační době nelze očekávat, že by situace skončila ze dne na den." Stále proto také platí protiepidemiologická opatření. „Ta jsou nastavená na toaletách v nákupních centrech a také v některých školách," doplnila vedoucí. Žloutenka totiž potrápila také čtyři žáky na čtyřech školách. „Na třech školách ještě opatření trvají., a to kvůli dlouhé inkubační době," doplnila Prokopová.

Od září do současnosti bylo na Chebsku zaznamenáno 51 nakažených žloutenkou typu A, z toho je 31 narkomanů a bezdomovců. Loni se na Sokolovsku nakazil jeden člověk, na Karlovarsku tři. „Letos zde neevidujeme žádný případ," uzavřela.

Jedním z epicenter nákazy byl chebský bývalý klášter Milosrdných sester. Zastupitelé na svém dalším jednání zhodnotí, zda pozemek od soukromé společnosti koupit.