František Starý, dobrovolný hasič ze Žlutic získal titul Zasloužilý hasič, a to za dlouholetou obětavou práci pro rozvoj dobrovolné požární ochrany. Titul mu udělilo začátkem tohoto měsíce sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska na zámku v Přibyslavi. Jedná se o nejvyšší titul, který může dobrovolný hasič získat. V Přibyslavi bylo oceněno třináct hasičů z celé České republiky.

„U dobrovolných hasičů jsem od roku 1962. Určitě to nebyl můj sen a spíše jsem k tomu přišel náhodou. Jednou ve Žluticích hořel les a svolávali lidi na pomoc, tak jsem šel také. Poté mě velitel místních požárníků přemlouval, abych nastoupil k hasičům. Do práce ve sboru jsem se pořádně zapojil ale až po vojně,” uvedl oceněný hasič František Starý. „Myslím si, že každý chlap by měl mít nějakého koníčka, ovšem tohle nebyl koníček, ale kůň. Pomoc člověku v nouzi by měla být pro každého naprostá povinnost. Za ty roky, co jsem byl u hasičů jsem toho zažil opravdu hodně, ať už jde o nějaké větší požáry či velkou vodu poblíž Žlutic. Těch případů bylo opravdu strašně moc,” dodal.

Podle jeho slov chce pracovat a pohybovat se u hasičů i v budoucnosti. „V terénu už zasahovat určitě nebudu, ale jako člen výboru budu určitě pomáhat. Chtěl bych poděkovat všem mým spolupracovníkům, protože bez nich bych toto ocenění určitě nezískal,” uzavřel dobrovolný hasič ze Žlutic.

Ocenění, které František Starý získal v Přibyslavi ukázal také na žlutické radnici, kde se sešlo několik místních lidí i hasičů. Slavnostní akci uspořádalo vedení města se starostou Václavem Slavíkem, který je také dobrovolným hasičem. Ten mu zároveň předal dary, které si pro Františka Starého vedení města připravilo. „Od nás dostal hodinky s věnováním města, poukaz do obchodního centra a pár drobností,” řekl starosta Václav Slavík. Podle jeho slov je dobrovolný sbor hasičů pro město naprosto nepostradatelný.

„Hasiči asistují téměř při všech akcích, které se u nás ve Žluticích konají. Ale samozřejmě, že hlavním cílem sboru je pomáhat při záchraně životu a majetku. Přínos Františka Starého pro celý sbor je neocenitelný. Funguje zde už spoustu let v těch nejvyšších funkcích a předává své bohaté zkušenosti ostatním. Na nás je v současné době, abychom stavěli a rozvíjeli to, co se tady vypracovalo. Jsem rád, že se povedlo uskutečnit takové setkání na radnici a Františku Starému poděkovat,” dodal starosta města Václav Slavík. ⋌