S novým rokem přešly pod úřady práce některé agendy, které doposud řešily magistráty a radnice měst. Některé lidi tyto změny zmátly, ale velké problémy v Karlových Varech nebyly.


„Došlo ke sjednocení procesu výplaty nepojistných sociálních dávek a celá agenda přešla od nového roku na úřad práce,“ řekla Veronika Rohošková, mluvčí karlovarského úřadu práce. „Klienti mohou vyřídit veškeré služby v oblasti nezaměstnanosti, státní sociální podpory, hmotné nouze, příspěvku na péči i dávky pro osoby se zdravotním postižením na jednotlivých pracovištích úřadu práce,“ řekla mluvčí.

Podle ní tato novinka v Karlových Varech žádné velké problémy nepřinesla. „Nápor dotazů či nějakých stížností nebyl. Pár lidí, kteří se přišli zeptat, se ale našlo,“ potvrdila Rohošková.

Celkem pod úřad práce přešlo v kraji padesát tři úředníků z městských úřadů. „Ti všichni nastoupili v pořádku, byly jim zpřístupněny kódy, tak aby mohli normálně v klidu pracovat. Někteří z nich sice formálně přešli pod nás, ale nadále zůstávají na svých pracovištích na radnicích. Lidé je tedy v řadě případů najdou tam, kde byli zvyklí. Týká se to například Karlových Varů, Kraslic nebo Horního Slavkova,“ doplnila Rohošková.

Z karlovarského magistrátu přešlo pod úřad práce deset pracovnic, ale lidé je normálně najdou v druhé budově magistrátu, tak jak byli doposud zvyklí. „O případném stěhování budeme určitě včas informovat,“ přislíbila Veronika Rohošková.

Velké fronty se tak vyhnuly i budově magistrátu, kde se hmotná nouze vyřizovala doposud. Vedoucí odboru sociálních věcí František Pavlásek říká: „Za první dva dny jsme nezaznamenali žádné extrémní fronty ani klienty, kteří by nebyli obslouženi, situace je poměrně klidná. Je to určitě dáno i tím, že ačkoliv deset pracovníků magistrátu přešlo pod úřad práce, stále prozatím pracují ve stejné budově v ulici U Spořitelny. Klienti, kteří přijdou, se buď doptají na vrátnici, nebo je o změnách informují úředníci, které znají z dřívějška. Než úřad práce přesune výplaty dávek z naší budovy jinam, věřím, že naši klienti budou mít dost času, aby si na nové uspořádání zvykli.“

„Nejprve jsem šel na úřad práce, protože jsem myslel, že se agenda přestěhovala do této budovy, ale tam mi vše ochotně vysvětlili a už jsem věděl. Pokud tato změna má ušetřit státu nějaké peníze, jak se o tom mluvilo, tak je to asi správná varianta. Podle mě je vše jen o zvyku,“ řekl Karlovarák Jiří S.