VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zpověď bývalých poslanců: co bylo, a co dál

Karlovarský kraj - Přes tři roky byli poslanci Parlamentu České republiky a zastupovali voliče Karlovarského kraje. Pak se historicky poprvé rozpustili. My jsme se proto všech pěti zeptali

29.8.2013
SDÍLEJ:

Tato pětice zastupuje Karlovarský kraj v Parlamentu ČR (zleva): Jan Bureš (ODS), Rudolf Chlad (TOP 09), Jana Suchá (LIDEM), Pavel Hojda (KSČM) a Josef Novotný (ČSSD).Foto: DENÍK/Jan Havelka

Jan Bureš (ODS)

Jan Bureš (ODS), poslanec

Jak se vám změnil život po složení poslaneckého mandátu?

Po osobní stránce se mi nezměnil. Mám stále stejnou milovanou manželku, děti a vlastně celou rodinu. Po pracovní se změnil zásadně. Nejen neustálým cestováním mezi Prahou a Ostrovem, ale i jiným stylem práce. Jako starosta jsem byl zvyklý, že za mnou byly prakticky ihned vidět výsledky mé práce, ve Sněmovně je tomu trochu jinak.

Co byl váš nejhorší zážitek ve Sněmovně a na co naopak rád vzpomínáte?

Nejhorší zážitek byly asi loňské tzv. obstrukce, kdy jsme ve Sněmovně několik dní zasedali nepřetržitě ve dne i v noci. Přišlo mi to nedůstojné. Nejlepší zážitek jsem měl asi v okamžiku, kdy se podařilo změnit rozpočtové určení daní a přidat do rozpočtu obcí peníze, a při změně loterijního zákona, který dal větší pravomoce obcím při regulaci hracích automatů.

Co se vám ve Sněmovně podařilo prosadit? Nebo který zákon jste se snažil podpořit, protože to byla vaše priorita?

Podařilo se mi sice prosadit větší daňovou podporu pro firmy, u kterých by probíhala výuka středoškolských i vysokoškolských studentů, ale zamítnutím daňových změn Senátem tato podpora asi od příštího roku realizována nebude. Mrzí mě, že se rozpuštěním Sněmovny nepodařilo dotáhnout do finále trojici zákonů, které by mohly omezit provozní dobu sběren surovin, omezily by byznys se sociálními dávkami na bydlení (ubytovnami pro sociálně slabé) a umožnily veřejné práce nezaměstnaným.

Budete znovu kandidovat? A pokud ano, co byste vzkázal voličům? Úrovní české politiky je veřejnost víceméně zhnusena. A lidé přemýšlejí, zda má cenu k volbám vůbec chodit…

Kandidovat znovu budu. Voličům bych chtěl vzkázat: „Běžte k volbám, má to smysl. Vybírejte ty, které znáte a kteří svou prací dokázali, že jim můžete věřit."

Jana Suchá, poslankyně Parlamentu ČR.

Jana Suchá (kandidovala za Věci veřejné, pak přešla ke straně Lidem, nyní bez stranické příslušnosti)

Jak se vám změnil život po složení poslaneckého mandátu?

Pokud jde o soukromí, tak jsem měla mnohem méně času na rodinu, přátele a své zájmy a musela jsem mnohem více plánovat.

Co byl váš nejhorší zážitek ve Sněmovně a na co naopak ráda vzpomínáte?

Nejhorší zážitek bylo asi zjištění, že strana, za kterou jsem kandidovala, není tou stranou, která by si chtěla poradit s korupcí, a více než na činech byla založena na populistických heslech a manipulaci s lidmi. A taky mě nemile překvapilo, že velká část poslanců, především z levé části politického spektra, postrádá dobré vychování a nějaké „zdravení" je pro ni cizí pojem a že se skutečně vnímají jako nadlidi. Naopak ráda vzpomínám na práci s některými kolegy (napříč politickým spektrem), kteří do Sněmovny vstupovali jako morálně čistí a kteří takoví v mých očích vydrželi po celou dobu.

Co se vám ve Sněmovně podařilo prosadit? Nebo který zákon jste se snažila podpořit, protože to byla vaše priorita?

Pod některými zákony, které Sněmovna schválila, jsem podepsaná jako spolupředkladatel, o spoustu zákonů jsem bojovala v rámci ústavněprávního výboru či na plénu. Zmínila bych se ale spíše o novelizaci zákona o rodině, kde jsme se spolu s kolegou Staškem snažili prosadit střídavou péči rodičů o nezletilé děti. Bohužel bezúspěšně, nicméně to nevzdáváme a budeme za to bojovat nadále ať v Poslanecké sněmovně nebo mimo ni, neboť si myslíme, že dítě má právo na oba rodiče. Mrzí mě, že jsem nestihla zrealizovat nápad, který jsem měla s kolegou ohledně dostavby dálnice na Prahu (R6), i to se však dá dělat mimo Sněmovnu, protože to je zájem celého našeho kraje, v každém případě to pro mě stále zůstává velkým tématem i nadále.

Budete znovu kandidovat? A pokud ano, co byste vzkázala voličům?Úrovní české politiky je veřejnost víceméně zhnusena. A lidé přemýšlejí, zda má cenu k volbám vůbec chodit…

Znovu kandidovat jsem nechtěla, ale pak mi jedna klientka řekla, že když si každý z těch pár slušných poslanců řekne to samé, tak tam zůstanou zase jen ti „zloději a korupčníci", tak jsem se rozhodla, že do toho zřejmě půjdu znovu. Vím, že politické klima je takové, že lidé nevědí, koho volit, ale i tak bych všem chtěla vzkázat, jděte k volbám, pokud Vám není lhostejná budoucnost Vašich dětí i Vaše vlastní. Vězte, že každý dělá chyby, ať je zleva nebo zprava, i poslanci jsou jen lidé, a proto jděte k volbám a volte ty, jimž věříte, že i přes chyby, které udělají, zůstanou pořád morálními a bezúhonnými lidmi. Jenom tak se totiž dá změnit politické klima v České republice.

Josef Novotný (ČSSD), poslanec Parlamentu ČR a hejtman Karlovarského kraje.

JOSEF NOVOTNÝ (ČSSD)

Jak se vám změnil život po složení poslaneckého mandátu?

Zatím je to tak krátká doba, že žádná zásadní změna nenastala, práce je pořád dost.

Co byl váš nejhorší zážitek ve Sněmovně a na co naopak rádi vzpomínáte?

Nejhůř jsem nesl, když poslanci za Karlovarský kraj Jan Bureš (ODS) a Jana Suchá (LIDEM) hlasovali ve Sněmovně proti přijetí mého návrhu zákonodárné iniciativy, na jehož základě by lidé mohli jezdit zadarmo po dálnici mezi Chebem a Karlovými Vary. Nejlepší zážitek? Je jich víc odchod premiéra Petra Nečase z čela snad nejhorší vlády, která vedla naši zemi, demise jeho vlády a následné rozpuštění Sněmovny.

Co se vám ve Sněmovně podařilo prosadit? Nebo který zákon jste se snažil podpořit, protože to byla vaše priorita?

ČSSD byla v právě uplynulém volebním období v opozici, takže se jen velmi těžko prosazovaly námi navrhované změny, zákonodárné iniciativy, koalice je zamítala. Nicméně to není důvod pro to, abych seděl s rukama v klíně. Mé aktivity v parlamentu jsou podrobně uvedeny na stránkách sněmovny. Jako příklad uvedu zákonodárnou iniciativu týkající se Státní technické kontroly změny zákona o pozemních komunikacích nebo zákonodárnou iniciativu o úpravě zpoplatnění pozemních komunikací.

Ta práce zůstala kvůli rozpuštění Sněmovny nedokončena velmi rád bych se ale dočkal toho, že se iniciativa za zavedení krajské dálniční známky za 300 korun jednoho dne stane skutečností a že k tomu přispěje i moje petice, která má mezi lidmi velice dobrý ohlas.

Interpeloval jsem také expremiéra Nečase ve věci snížení cen pozemků pro průmyslové zóny nebo jednotlivé ministry dopravy ohledně dostavby R6. S exministrem zdravotnictví jsme řešili vyhlášku o úhradách lázeňské péče, což se našeho lázeňského regionu velmi dotýká, proběhla opakovaná jednání s ministry financí o korekci v ROP Severozápad či komunikace s ministry kultury k rekonstrukci Císařských lázní. Přítomnost ve sněmovně mi umožnila bezprostřední styk s ministry a možnost mluvit s nimi o problémech kraje.

Budete znovu kandidovat? A pokud ano, co byste vzkázal voličům? Úrovní české politiky je veřejnost více méně zhnusena. A lidé oprávněně přemýšlejí, zda má cenu k volbám vůbec chodit…

V uplynulém období jsem se díky přízni voličů a díky důvěře mých stranických kolegů stal poslancem Parlamentu ČR. Nyní mi opět zástupci členské základny sociální demokracie v Karlovarském kraji vyjádřili podporu, na základě níž jsem přijal pozici lídra kandidátní listiny ČSSD v regionu pro předčasné parlamentní volby. Nicméně platí výzva ÚVV ČSSD, že se v případě, kdyby někdo z hejtmanů uspěl a byl zvolen do Sněmovny, doporučuje, aby poslanec PS PČR zvolený za ČSSD nekumuloval tuto veřejnou funkci s funkcí hejtmana, náměstka hejtmana, primátora či náměstka primátora, uvolněného člena krajské rady či uvolněného člena rady statutárního města. Poslanci za ČSSD, kteří budou zvoleni do PS PČR, by si nejpozději do šesti měsíců od vzniku poslaneckého mandátu měli ponechat pouze jednu z těchto funkcí.

Minulá vláda, ale i výroky a činy mnohých zákonodárců znechutily veřejnost a lidé opravdu zvažují, zda vůbec jít volit. Všem bych chtěl vzkázat, aby tu nechuť překonali a zkusili svou volební účastí ovlivnit budoucí dění v naší zemi.

Pavel Hojda (KSČM), poslanec Parlamentu ČR.

PAVEL HOJDA (KSČM)

Poslancem parlamentu je nepřetržitě již od roku 1998.

Jak se vám změnil život po složení poslaneckého mandátu?

Pokud jste myslela získání poslaneckého mandátu, pak od roku 1998 se mi život změnil zásadně. Před tím jsem měl pracovní dobu od cca 7:00 do 17:00 hodin, ale zpravidla jsem měl soboty, neděle a svátky volno s tím, že jsem měl i možnost čerpat dovolenou.

Po získání mandátu nemám stanovenou pracovní dobu (vyjma účasti na jednání PS a výborů PSP), ale prakticky neznám volné soboty a neděle, protože mandát poslance není na určenou pracovní dobu, ale na celé volební období včetně sobot, nedělí a svátků.

Poslanec, ať chce nebo nechce, je prostě veřejným a politickým činitelem a akce pro veřejnost se neřídí pracovní dobou. Z hlediska ekonomického zabezpečení jsem si ve Sněmovně rozhodně nepolepšil a navíc podporuji svoji politickou stranu KSČM i významně finančně.

Co byl váš nejhorší zážitek ve Sněmovně a na co naopak rádi vzpomínáte?

Nejhorší zážitek byl při projednávání zákona o církevních restitucích, kdy ČSSD (bohužel opožděně) chtěla blokovat přijetí zákona, ale až po vrácení ze Senátu zpět do Sněmovny. Tehdy bylo již patrné, že koalice ODS, TOP 09, LIDEM a části Věcí Veřejných měla dostatek hlasů na definitivní schválení církevních restitucí. Sněmovna tak zasedala nepřetržitě několik dní a nocí a všichni věděli, že to je marný boj a že je předem rozhodnuto. Velmi rád naopak vzpomínám na to, že bez ohledu na politickou příslušnost jsem si našel množství přátel, ke kterým chovám úctu. Využíval jsem i možnost si zasportovat v kolektivu poslanců nejen KSČM, ale i ostatních stran a vždy se jednalo o velmi příjemné a potřebné odreagování od mnohdy stresujícího jednání ve Sněmovně.

Co se vám ve Sněmovně podařilo prosadit? Nebo který zákon jste se snažil podpořit, protože to byla vaše priorita?

Jsem spolupodepsán u většího množství zákonů týkajících se dopravy a průmyslu. Mezi posledními to byl např. zákon umožňující přesně specifikovat a doplňovat omamné látky, které ovlivňují řidiče a jsou tedy nepřípustné při řízení vozidla v dopravním provozu. Nejvíce si ale cením toho, že jsem byl u samého počátku jako předseda podvýboru pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku u přípravy a následně poté i umístění GSA (řídící a kontrolní centrum GALILEO) do Prahy, ač o umístění usilovaly takové státy jako Anglie, Německo, Francie a další. Podařilo se mi, ještě než se vůbec rozhodovalo o tom, kdo bude projekt GALILEO (další generace satelitů na oběžné dráze pro určování polohy a mnoho dalších potřebných aplikací pro dopravu, životní prostředí, bezpečnost apod.) financovat. V roce 2004, kdy ČR vstoupila do EU se teprve rozhodovalo mezi soukromými subjekty nebo EU.

Já jsem zastupoval parlament ČR na stálé konferenci EISC (konference parlamentů států, které využívají kosmický prostor a podílejí se na aktivitách výzkumu a využití kosmu pro potřeby Země) na zasedání v Madridu. Na můj návrh konference přijala usnesení, že Centrum GALILEO bude umístěno do Prahy. Toto usnesení bylo následně potvrzeno. Díky této iniciativě se rozhodla i Topolánkova vláda, že budeme členy ESA(Evropská vesmírná agentura obdoba NASA a ROSKOSMOS) a oficiálně požádala Evropskou komisi o umístění centra GALLIEO do Prahy. Vše se stalo realitou v roce 2012 a myslím, že mám být na co hrdý. Že to nebylo nikde prakticky prezentováno, není moje chyba. O aktivitách a úspěších opozičních poslanců se nepíše a už ne vůbec o poslancích KSČM.

Budete znovu kandidovat? A pokud ano, co byste vzkázal voličům? Úrovní české politiky je veřejnost více méně zhnusena. A lidé oprávněně přemýšlejí, zda má cenu k volbám vůbec chodit…

Ano, znovu kandiduji a byl jsem potvrzen krajskou volební konferencí KSČM jako lídr voleb za Karlovarský volební obvod do Sněmovny PČR. Domnívám se, že voličům poté co si vyzkoušeli pravicové vlády od roku 2006, není potřeba mnoho vzkazovat. Věřím tomu, že sami na vlastní kůži poznali, že pravicovým koalicím nešlo o to, aby se lidé měli lépe, aby měli daleko větší jistoty práce a důstojné obživy, ale naopak přijímaly zákony, které ulevovaly zejména bohatým.

Obyčejný občan, ba dokonce občané, které by bylo v běžně fungující ekonomice řadit do střední třídy, se dostávali a dostávají až na samé dno a obživa prací je téměř výhra v loterii. Nedivím se veřejnosti, že je zhnusena úrovní české politiky. Pokud někdo hlásá, že bojuje proti korupci, že je nutné šetřit, abychom se měli lépe, ale ve skutečnosti sám dělá pravý opak, pak pouze ten občan, komu je vše jedno nebo nevnímá realitu, může takové politice fandit.

Pokud chce veřejnost změnu, může tuto změnu prosadit jedině tím, že k volbám půjde a bude volit takovou stranu, která nejen svůj program hlásá před volbami, kdy láká voliče na hezká a líbivá hesla, nebo straší údajným levicovým rozhazováním a případným bankrotem státu, ale snaží se prosazovat nebo prosazuje to, co voličům pozitivního ve svém programu představila. Domnívám se, že KSČM takovou stranou je, což nakonec dokazuje i při řízení Karlovarského kraje spolu s ČSSD.

Poznámka redakce:

Posledním poslancem Parlamentu ČR, který v uplynulém období byl členem Sněmovny, je Rudolf Chlad (TOP09). Nyní je nemocný, odpovědi proto přineseme se zpožděním.


Autor: Ivana Kalinová

29.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení