Legendární žokej Josef Váňa se na tréninkové vyjížďce nepříjemně zranil. Nehoda se stala ve čtvrtek 26. dubna v půl jedenácté dopoledne nedaleko jeho stájí. Přesněji na vrchu Vladař.

„Pacient si zlomil stehenní kost a byl převezen na ortopedickou kliniku do Plzně s podezřením na zlomeninu femuru," uvedla mluvčí záchranky Karlovarského kraje Barbora Silná.

Záchranka požádala také o pomoc hasiče. „Žokej ležel pod vrcholem hory v péči záchranné služby. Hasiči ho ve vakuové matraci a v nosítkách snesli z vrchu dolů k sanitce," řekl mluvčí hasičského záchranného sboru Martin Kasal.

Kromě toho na místě hasiči zjišťovali, co se s koněm, na kterém žokej jel, stalo a zda není nutné ho odchytit a odvést. „Po zavolání do stájí ale zjistili, že kůň se sám v pořádku vrátil," sdělil mluvčí Kasal.

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského sedla. Láska k tomuto sportu s sebou nese i jistá úskalí. Devětapadesátiletý Váňa o tom ví skutečně své. Během své kariéry měl zlomené téměř všechny kosti v těle. Nejzávažnější zranění však utrpěl v roce 1994, kdy ho zalehl jeho kůň Veron a jiný ho pošlapal. Žokej tehdy utrpěl těžký otřes mozku, zlomeniny žeber a pánve. Měl zhmožděniny hrudníku a jeho levá plíce byla částečně utržena.

Mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň jen potvrdila, že skutečně přijali pacienta se zraněním po pádu z koně. „Pacient si ale nepřeje, abychom poskytovali jakékoliv informace," doplnila mluvčí Renata Jenšíková.

„Přejeme mu hodně zdaru, aby se co nejdříve uzdravil. Také to, aby se takové příhody neopakovaly," popřál zraněnému žokeji za sebe i za celé zastupitelstvo chyšský starosta Miroslav Dorňák.

„Nedělejte z toho žádnou aféru," řekl žokej Josef Váňa. Řekl také, že nohu má zlomenou těsně nad kolenem. „Doufám ale, že co nejdříve budu doma a vše bude v pořádku," dodal osminásobný vítěz Velké pardubické.

Jeho stáj momentálně přišla o dva nejlepší jezdce. Nemůže nyní počítat jak s Váňou, tak Josefem Bartošem, který utrpěl zlomeninu dvou obratlů v krční páteři a minulý týden podstoupil operaci.