Index aktivity vyjadřuje podíl klíšťat v dané lokalitě a v případě vysoké aktivity je vysoké riziko napadení. V pátek byla vysoká aktivita zaznamenána v Praze a velké části Středočeského kraje, v části Ústeckého kraje, Královéhradeckého a Pardubického kraje a také v malé části Jihočeského kraje a severní části Slezska. Na několika lokalitách byla klíšťata vysoce aktivní také v Libereckém a Plzeňském kraji. Na většině území šlo o střední stupeň aktivity, v několika lokalitách byla aktivita mírná nebo nepatrná.

V sobotu pak má být vysoký stupeň aktivity na většině území, s výjimkou Vysočiny a Olomouckého kraje, kde má být aktivita převážně střední. Střední pak má být i v dalších několika lokalitách po celém Česku.

V neděli lze vysokou aktivitu očekávat na téměř celém území, s výjimkou jen několika málo míst u hranic v Ústeckém, Královéhradeckém kraji a ve Slezsku.

Aktivitu klíšťat ovlivňuje počasí, se kterým souvisí i počátek jejich sezony. Při krátkých a mírných zimách je nutné počítat s brzkou aktivitou.

„Zvýšení či snížení teploty v daném období, změny ve srážkových úhrnech a v sezónnosti počasí mají velký vliv na vývoj klíšťat a potenciální přenos infekčních onemocnění těmito parazity. Jednotlivé klimatické faktory působí komplexně a ovlivňují jak jejich vývoj, tak populaci jejich hostitelů, na kterých sají,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav na svém webu.

S největším výskytem klíšťat je třeba počítat v období od března do června s hlavním vrcholem v květnu, druhý vrchol přichází na podzim a trvá do příchodu prvních mrazů. „Obecně se dá říci, že nejlépe klíšťatům svědčí teplé a vlhké prostředí, nejhůře se vypořádávají se suchem,“ píšou meteorologové s tím, že klíšťata obecně nemají ráda extrémy, tedy velmi nízké či naopak velmi vysoké teploty, extrémní sucho nebo naopak velké vlhko.

Jak zvíře chránit před klíšťaty

Lidé, kteří mají domácí mazlíčky, klíšťata najdou spíše v srsti svého psa než zakousnutá do vlastní kůže. Třeba je tak kontrolovat a chránit jak sebe, tak svého mazlíčka. Klíšťata se nejčastěji přisávají na místa, která jsou dobře prokrvená a méně přístupná, jako jsou uši, prostory mezi prsty nebo okolí krku, proto je velmi důležité pečlivě zkontrolovat celou kůži, a to po každé procházce. Na trhu najdeme pro psy celou škálu prostředků proti klíšťatům, jako jsou antiparazitní obojky, tablety, spreje nebo pipety.

„Rozdíl mezi jednotlivými antiparazitiky je ve způsobu aplikace, nástupu a délce účinku. Obojky začínají fungovat zhruba za pět dní od nasazení a jejich účinek trvá až osm měsíců. Navíc jsou také voděodolné a jejich účinná látka se rozšíří po celé kůži zvířete, ale pouze v podkožní vrstvě, takže neproniká do krevního oběhu,“ vysvětlila veterinářka Dagmar Zähringer.

Pipety neboli spot-ony se aplikují přímo na kůži mezi lopatky mazlíčka. Účinkují už druhý den po aplikaci, ale celkový účinek vydrží méně než pět týdnů.

Spot-ony mohou mít také kombinovaný účinek, to znamená, že působí na blechy i klíšťata. „Vyvarujte se kombinacím více různých antiparazitních přípravků najednou. Žádný prostředek není stoprocentně účinný, a proto určitě vždy myslete také na prevenci - vyhýbejte se místům, kde je vysoká koncentrace parazitů, zejména během jarního a letního období,“ dodala veterinářka.

Psa je možné nechat pro jistotu očkovat proti lymské borelióze, kterou klíšťata přenášejí. To je možné od 12. týdne věku s tím, že zhruba po třech týdnech následuje přeočkování a pro udržení trvalé imunity se doporučuje každoroční revakcinace.

Pokud v kůži psa klíště najdeme, je třeba jej odstranit speciální pinzetou, místo dezinfikovat a sledovat jakékoli příznaky infekce. V případě zarudnutí, otoku nebo změny chování mazlíčka je třeba ihned kontaktovat veterináře.

Aktivita klíšťat

Stupeň 1 – malé riziko
Pro návštěvu listnatých a smíšených porostů a křovin s bylinnou vegetací zvolit oblečení z hladké světlé látky a občas prohlédnout, zejména kalhoty, a případně odstranit přichycená klíšťata (totéž i v dalších stupních rizika). Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Stupeň 2 – mírné riziko
Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Stupeň 3 – středně velké riziko
Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Stupeň 4 – vysoké riziko
Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Stupeň 5 – mimořádné riziko
Použití repelentu. Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

zdroj: ČHMÚ