Údaje o obchodu vyplývají ze statistik CITES - Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Od roku 2013 odeslali chovatelé z Česka za moře nejčastěji menší druhy papoušků, statistikám kralují druhy jako papoušek zpěvavý, rozela pestrá a Pennantova, kakariki žlutočelý nebo agapornis Fischerův.

Podle chovatele papoušků a šéfredaktora webu Ararauna.cz Jana Potůčka míří většina do domácích chovů.

„V Česku papoušky vykupují od chovatelů na burzách dvě, tři velké firmy a prodávají je do zahraničí. V Asii pak fungují obrovské ptačí trhy, protože v těchto kulturách jsou ptáci velice oblíbení, téměř každá rodina nějakého chová. A čím exotičtější druh, tím větší má jeho majitel prestiž,“ vysvětlil chovatel. Všechny výše zmíněné druhy mají původ mimo Asii, nejčastěji v Austrálii.

Kakapo soví je nejmohutnější papoušek na světě - měří přes šedesát centimetrů a váží zhruba čtyři kila
Kakapo soví je hříčkou přírody. Papoušek s hnízdem v zemi se neumí bát

Do loňského roku byl o české papoušky zájem také v Rusku a na Ukrajině, kvůli válce se ale musela změnit odbytiště. Pomalu začínají dominovat státy Perského zálivu, jako je Kuvajt nebo Irák. Tamní klientela je ale podle Potůčka velmi náročná a ochotná zaplatit za exotické druhy malé jmění. „Mají zájem o unikátně zbarvené druhy, rarity,“ poznamenal Potůček.

Cena papouška, u něhož se podaří například zkřížit dva různé druhy, se může pohybovat i ve statisících korun.

Na rozdíl od mnoha jiných druhů zvířat, která míří na východní a zvláště asijské trhy, se papoušci nestávají často obětí tradiční medicíny. „V Asii skutečně míří do domácností. Případy, kdy se papoušci využívají v tradiční medicíně, se spíše objevují v Africe, kde se například prodávají mrtví papoušci žako, kteří se melou na prášek,“ popsal Potůček. Místní lidé vnímají papouška jako symbol inteligence a pozření z něj připraveného prášku jim má k moudrosti dopomoci.

Kakadu chocholatý. Ilustrační snímek
VIDEO: Nepomůže ani cihla. Papoušci kakadu vedou s lidmi „válku“ o popelnice

V České republice bylo podle dat národního Registru CITES v březnu 2023 registrováno téměř sedm tisíc chovatelů papoušků. K 26. červenci letošního roku úřadům nahlásili chov více než dvaceti tisíc papoušků, z toho téměř polovinu tvořili papoušci žako. Jejich počty v poslední dekádě stoupají. Registr uvádí, že v roce 2013 měl pro řád Psittaciformes registrováno osmnáct tisíc aktivních exemplářů.

Trocha historie

Chov papoušků má v tuzemsku dlouhou tradici. V roce 1930 vznikl v Praze Klub pěstitelů exotického ptactva. „Jeho účelem je vzbuditi zájem širší veřejnosti o chov ptactva, docíliti styku mezi pěstiteli, poučovati začátečníky, zameziti týrání ptactva a pracovati všestranně na ochranu ptactva v přírodě,“ stálo ve stanovách klubu při jeho založení. Jedním ze zakladatelů byl Jiří Janda, zakladatel pražské zoo.

„Do konce téhož roku měl klub padesát členů, což by i v dnešní době představovalo velmi silnou organizaci,“ popsala na svém webu nástupnická organizace a dnes fungující Klub přátel exotického ptactva. Původní klub byl několikrát zrušen, poprvé za II. světové války, podruhé v roce 1951, kdy už měl téměř sedm stovek členů. Později se včlenil do Českého svazu chovatelů.

„Před rokem 1990 se chovaly hlavně australské druhy papoušků, jako jsou andulky, korely. Po revoluci se pak začaly objevovat druhy z Jižní Ameriky,“ poznamenal Potůček.

Sýkora modřinka
Hrozivé následky změny klimatu. Sýkora přichází o výrazné zbarvení, tvrdí vědci

Pokud to chovatelům finance dovolí, mají dnes přístup i k největším druhům papoušků světa. Například ara hyacintový. Podle některých chovatelů ale právě jejich atraktivnost přispívá k tomu, že se do rukou nezkušených lidí dostávají stále častěji na chov velmi náročné druhy.

„Lidem se papoušci líbí, podléhají emocím a papouška vidí jako mazlíčka, kterého polidšťují. Nikoli jako zvíře, které pochází ze specifického prostředí, z pralesa. Nesledují, jak se v přírodě chová, a neřídí se tím,“ přiblížila Magdaléna Žohová, předsedkyně společnosti Laguna, která se zaměřuje na pomoc papouškům v nouzi.

Ara hyacintovýZdroj: se svolením Zoologické zahrady Liberec

Chovatelé často sobě i papouškům zadělají na budoucí problémy přehnanou péčí, komerčním krmením ze supermarketů nebo umístěním do malé klece bez možnosti proletět se. A také životem v samotě, bez dalšího zástupce jeho druhu. Ročně organizace poskytne azyl asi desítce ptáků, jejichž chov majitelé nezvládají či jsou kvůli špatné péči zdravotně na pokraji svých sil. Mnohonásobně více zásahů mají ale v poradenské činnosti, kdy radí chovatelům, jak napravit nevyhovující podmínky chovu.